Արտաքին գործերի նախարարության պատասխանը ԻՊԱՍ-ի հարցադրումներին
2020 թ․ դեկտեմբերի 24-ին ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը պատասխանել է  Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների ՀԿ կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հայտարարված հրադադարի, ռազմական գործողությունների ավարտի և կողմերի միջև նշված համաձայնագրի տարընկալման վերաբերյալ ներկայացված գրությանը:
Կազմակերպության կողմից ներկայացվել էին դիտարկումներ՝ ուղղված ռազմական դրության ավարտով պայմանավորված Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից զբաղեցրած դիրքերի վերաբերյալ ծագած մի շարք խնդիրներին և դրանց հետ կապված հարցադրումներին։
Մասնավորապես՝
• Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից Կուբաթլու և Զանգելան շրջանների զբաղեցրած դիրքերում ծառայություն իրականացնող ՀՀ զինված ուժերի ներկայացուցիչների և կամավորների նկատմամբ իրականացված հարձակողական գործողությունների վերաբերյալ, որի արդյունքում պահանջ է ներկայացվել դուրս գալ զբաղեցրած դիրքերից և նահանջել դեպի Հայաստանի Հանրապետության սահման:
• Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր ու Խծաբերդ գյուղերում, Դիզափայտ բարձունքում տեղակայված Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի անձնակազմի դեմ իրականացված հարձակման վերաբերյալ։
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը ի պատասխան՝ հայտնել է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը և Ռուսատանի Դաշնությունը  հետևողական են եռակողմ հայտարարության կետերով ստանձնած պարտավորությունների կատարման հարցում՝ այն համարելով տարածաշրջանում կայունացման  հիմանական նախապայման։ Բարձրացված հարցադրումների մասով նախարարությունը պարզաբանել է, որ ՀՀ վարչապետի կողմից արդեն իսկ տրվել են պատասխաններ հարցազրույցների, հայտարարությունների միջոցով և Անվտանգության խորհրդի ընթացքում։
Ինչ վերաբերում է կազմակերպության կողմից բարձրաձայնված կարևորագույն հարցադրումներին՝ իրավասու գերատեսչությունների կողմից տարածքային ու անվտանգային շահերի ապահովման ուղղությամբ կատարվող քայլերի, սահմանային բնակավայրերի պաշտպանության և բնակչության անվտանգության ապահովման վերաբերյալ և այլն, մնացել են անպատասխան:

The Response of the RA Ministry of Foreign Affairs to the Issues Raised by the PRWB
On December 24 of 2020, the RA Ministry of Foreign Affairs filed the response to the letter submitted by the Protection of Rights without Borders NGO dated November 10 of 2020 on the misconception of the triliteral agreement signed between the partied, ceasefire regime announced in the conflict zone of Nagorno Karabakh.
The Organization submitted observations directed to a number of problems raised on the border positions taken by the Republic of Armenia and Republic of Azerbaijan after the announcement ceasefire of the armed conflict.
Particularly
In the response statement, the RA Ministry of Foreign Affairs mentioned that the Republic of Armenia and Russian Federation are consistently implementing the commitments undertaken by the relevant points of trilateral agreement, considering it as the main precondition for stabilizing the region.
In terms of the raised issues, the MFA stated, that the RA Prime Minister has already issued the relative clarifications through interviews and announcements as well as during the National Security Council sitting.
As for the crucial issues raised by the Organization directed to the measures to be taken to ensure the territorial integrity and the security interests, protection of close border settlements and their population, the latter remained with no answer.