ԵԽ Նախարարների կոմիտեի որոշումը «Մ. Սաղաթելյանն ընդդեմ ՀՀ» գործով
2020թ, հունիս 4-ին ԵԽ Նախարարների կոմիտեն հրապարակել է «Մուշեղ Սաղաթելյանն ընդդեմ ՀՀ» գործով որոշումը։
2020թ. մայիսի 6-ին հրապարակվել էին այս գործով ԲՀՀ-Հայաստանի, Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների ՀԿ-ի, ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի, Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի, Իրավունքի զարգացման և պաշտպանության հիմնադրամի և Հայաստանի հելսինկյան կոմիտեի դիտարկումները և կառավարության պատասխանները։
Դիտարկումները ներկայացվել էին Վճիռների կատարման և բարեկամական կարգավորումների պայմանների վերահսկողության Եվրոպայի խորհրդի նախարարների կոմիտեի 9.2 կանոնով սահմանված կարգով։
Գործը վերաբերում է 2008թ. մարտի 1-ի իրադարձություններին:
Նախարարները փաստել են, որ դատարանն արձանագրել էր Սաղաթելյանի գործով Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի մի շարք հոդվածների խախտում, մասնավորապես՝ 3-րդ, 5-րդ 6-րդ, 11-րդ և 13-րդ:
Նախարարների կոմիտեն իր որոշմամբ անդրադարձ է կատարել նաև.
Նախարարների կոմիտեն ՀՀ իշխանություններին կոչ է արել քայլեր ձեռնարկելու՝ քրեական դատավարության օրենսգրքի նախագծի ընդունման և դրա ուժի մեջ մտնելու հետագա հետաձգումներից խուսափելու համար, որպեսզի դատախազության և դատական մարմինների պրակտիկան համապատասխանեցվի կալանքի վերաբերյալ Կոնվենցիայի պահանջներին:

The Decision of CoE Committee of Ministerial on the “M. Saghatelyan v. Armenia” Case
The Council of Europe Committee of Ministers published the decision on “Mushegh Saghatelyan v. Armenia” case on June 4 of 2020.
The observations on the case presented by the Open Society Foundations – Armenia, Protection of Rights without Borders NGO, Transparency International Anti-Corruption Center, Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor Office and Law Development and Protection Foundations, as well as the responses of the Government were published.
The observations were presented in accordance with the Rule number 9.2 prescribed by the CoE Committee of Ministers. The case related to the events of March 1, 2008.
The ministers proved that a number of Articles, particularly Articles 3, 5, 6, 11 and 13 respectively of the European Conventions of Human Rights were violated by the Saghatelyan case.
By the decision, the Committee of Ministers referred also to the following:
The Council of Europe Committee of Ministers urged the RA authorities to take measures directed towards the approval of the draft criminal procedural code and to avoid its further possible delays, so that the practice of the RA Prosecutor General’s Office and judicial bodies respectively are in a compliance of the Convention requirements.