Քննարկում. «Կոռուպցիայի դեմ պայքարը՝ հանուն կայուն զարգացման նպատակների»
2019թ. դեկտեմբերի 9-ին «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ իրավական հարցերով փորձագետ Հասմիկ Հարությունյանը, որպես բանախոս, մասնակցել է «Կոռուպցիայի դեմ պայքարը՝ հանուն կայուն զարգացման նպատակների» խորագրով քննարկմանը (5:57:52):
Պանելային քննարկման ժամանակ բարձրացվել են տեղեկատվական ազատության հետ կապված առկա հիմնական խնդիրները, տեղեկատվության հասանելիությանն առնչվող հարցերը, արտահայտման ազատության և լրագրողների ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների իրավունքների ոտնահարումներին առնչվող գործերի քննության հետ կապված խնդիրները:
Հասմիկ Հարությունյանը անդրանդարձ է կատարել 2015 թվականի հունիսի 23-ին, 2016 թվականի հուլիսի 17-30-ին, 2018 թվականի ապրիլի 16-23-ին խաղաղ հավաքների ընթացքում տեղի ունեցած մարդու իրավունքների մասսայական, համակարգային խախտումներին, որոնց շրջանակներում  հարուցված քրեական գործերի շրջանակներում որպես տուժող են ներգրավվել ավելի քան 300 անձինք:
Նրա խոսքերով, տեղի ունեցած խաղաղ հավաքների և երթերի ընթացքում  ոստիկանության ծառայողների և քաղաքացիական համազգեստով անհայտ անձանց կողմից բռնություն է կիրառվել հավաքների մասնակիցների նկատմամբ՝ հատուկ միջոցներ կիրառելու, նրանց բերման ենթարկելու, վատ վերաբերմունքի ենթարկելու, ոստիկանության բաժանմունքներում սահմանված ժամանակից ավելի պահելու, լուսաբանող լրագրողների մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու, հատուկ միջոցներ կիրառելու միջոցով:
Երեք դրվագով էլ քննվող գործի շրջանակներում նախաքննական մարմինների կողմից մի քանի անգամ ստացվել են որոշումներ, որոնց համաձայն՝ կասեցվել և վերսկսվել են վերոնշյալ գործերի շրջանակներում հարուցված քարեկան գործերը:
Հ. Հարությունյանը տեղեկացրել է, որ  ուժային կառույցների, նախաքննական մարմինների, դատական համակարգի կողմից համապատասխան արձագանքի բացակայության պատճառով կազմակերպությունը վերոնշյալ գործերի շրջանակներում դիմում-առաջարկով դիմել է ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին, խմբակցություններին, ՀՀ Մարդու իրավունքների  պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովին, Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովին, ՀՀ Կառավարությանը, Մարդու իրավունքների պաշտպանին:
Կազմակերպությունը առաջարկել է կազմակերպել խորհրդարանական լսումներ  տեղի ունեցած մարդու իրավունքների մասսայական, համակարգային խախտումների և դրանց արդյունքում տուժած անձանց արդյունավետ պաշտպանության հնարավորությունների շուրջ:
Հ. Հարությունյանը արձանագրեց, որ  ՀՀ-ում հավաքների ազատության իրավունքի լայնամաշտաբ խախտումների մասով առկա է անպատժելիության մթնոլորտ, ինչը ունակ է ապագայում թույլ տալ նոր խախտումներ:

Hasmik Harutyunyan, legal expert of the Protection of Rights without Borders NGO participated in the discussion on “Fight against Corruption for Sustainable Development Goals” as a speaker (5:57:52).
The current main problems related to the informative freedom, access to information, as well as issues reslated to the investigation of cases on freedom of experssion and violation of rights of journalists and civil society representatives were raised during the panel discussion.
Hasmik Harutyunyan made a reference to the mass systematic human rights violation during the peaceful assemblies dated June 23 of 2015, July 17-30 of 2016, April 16-30 of 2018 respectively, within the scope of which, more than 300 citizens were involved in the instituted criminal cases as accussed.
As mentioned by Hasmik Harutyunyan, during the peaceful assemblies and demondstrations, the policemen and the unonimous citizens in civilian clothes used violence against the participants of the peaceful assemblies, through the use of excessive force, detention, subjecting the latter to ill treatment, keeping them longer than as prescribed by law, hindering the implementation of the professional activities of journalists, using special measures, etc.
Within the scope of the given three cases respectively, the preliminary investigative bodies in charge of conducting the above mentioned cases received decisions, according to which the criminal cases instituted within the scope of the mentioned cases were discontinued and restrated.
Hasmik Harutyunyan informed, that due to the lack of feedback by the relevant law enforecement bodies, judiciary, the Organization, within the scope of the mentioned cases, filed a complaint-application to the President of the RA National Assembly, RA Parliament fractions, RA National Assembly Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs and Standing Committee on Economic Affairs respectively, Republic of Armenia Human Rights Defender, RA Government.
The Organization recommended to organize parliamentary hearings on the gross human rights violations, systematic violations and effecient protection opportunities for the citizens who suffered as a result of the mentioned violations.
Harutyunyan recorded, that there is impunitive atmosphere in Armenia related to the gross human rights violations, which enables to make new human rights violations in future.