Աննա Մելիքյանը մասնակցել է Արցախից բռնի տեղահանվածների քաղաքացիության խնդիրների վերաբերյալ հանրային քննարկմանը
2019 թվականի նոյեմբերի 18-ին ՀՀ Ազգային ժողովի քվեարկության արդյունքներով «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը ընտրվել է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամ, իսկ այնուհետև՝ նոյեմբերի 26-ին Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամների բաց քվեարկության արդյունքներով ընտրվել է հանձնաժողովի նախագահ:
2019 թվականի դեկտեմբերի 3-ին տեղի է ունեցել «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ Ընդհանուր ժողովի արտահերթ նիստ: Որպես օրակարգի առանցքային հարց քննարկվել է օրենքի ուժով Հայկուհի Հարությունյանի լիազորությունները դադարեցված համարելու հիմքով կազմակերպության ղեկավար մարմնի փոփոխության հարցը:
Ժողովի որոշմամբ Կազմակերպության նախագահի պաշտոնում ընտրվել է կազմակերպության իրավական հարցերով փորձագետ Արաքս Մելքոնյանը:
Արաքս Մելքոնյանի կենսագրությունը
Արաքս Մելքոնյանը 2010թթ. ավարտել է Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետը՝ ստանալով իրավունքի մագիստրոսի կոչում: 2014թ. ավարտել է Էսսեքսի համալսարանը (Միացյալ Թագավորություն) Մարդու իրավունքների միջազգային իրավունք մասնագիտությամբ, 2015թ. Թուրինի համալսարանը (Իտալիա)՝ միջազգային քրեական արդարադատություն մասնագիտությամբ:
Արաքս Մելքոնյանը «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ թիմին միացել է 2010 թվականից՝ որպես մարդու իրավունքների փորձագետ: Կազմակերպությունում համակարգել է մարդու իրավունքների մոնիթորինգի ծրագրերը և ռազմավարական դատավարությունների վարումը ինչպես ներպետական դատարաններում, այնպես էլ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում, իրականացրել է հետազոտություններ Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակի վերաբերյալ:
Իր գործունեության ընթացքում Արաքսը համագործակցել է ազգային և միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների հետ մարդու իրավունքներին առնչվող մի շարք ծրագրերում, այդ թվում՝ քրեական արդարադատության, զինված ուժերում մարդու իրավունքների, խոշտանգումների դեմ պայքարի, մարդու իրավունքների և թմրամիջոցների քաղաքականության վերաբերյալ և այլ ծրագրերում:

On November 18 of 2019, by the results of RA National Assembly voting, Haykuhi Harutyunyan, the President of the Protection of Rights without Borders NGO, was elected as a member of the Corruption Prevention Commission, furthermore on November 26 of 2019, by the results of the voting of the Corruption Prevention Commission members, Haykuhi Harutyunyan was elected as the President of the Commission.
A sitting of the General Assembly of the Protection of Rights without Borders NGO was held on December 3 of 2019. The changes in the leadership position of the NGO was the key issue in the agenda on the ground of the termination of powers of Haykuhi Harutyunyan as the President of the NGO.
By the decision of the Assembly, Araks Melkonyan, Legal Expert of the Organization was elected as the President of the Organization.
The biography of Araks Melkonyan
Araks Melkonyan graduated Yerevan State University, Faculty of Law, receiving Masters Degree in Law in 2010
In 2014 Araks Melkonyan graduted Essex University (United Kingdom) in LLM International Human Rights Law and in 2015 she graduated Turin University (Italy) with the profession of criminal justice.
Araks Melkonyan joined the NGO team in 2010 as a human right expert. She regulated the human rights monitoring projects and the management of the strategic trails both in domestic courts and at the European Court of Human Rights respectively, has conducted research on human rights protection situation in the Republic of Armenia.
During her professional work experience, Araks Melkonyan has cooperated with national and international human rights protection organization within the scope of a number of human rights related projects, including coordination of criminal trial monitoring projects, penal policy reform, human rights in armed forces, human rights and drug policy and others.