«Թավշյա» հեղափոխություն 2018թ. ապրիլ
Գլխավոր դատախազությունը մերժել է 2018թ. ապրիլին ՀՀ-ում կայացած հավաքների ընթացքում հարուցված քրեական գործի կասեցման դեմ ներկայացված բողոքը
2019թ. ապրիլի 18-ին «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ փաստաբանները  բողոք են ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ 2018թ. ապրիլի 16-ից ապրիլի 23-ը ՀՀ-ում կայացած հավաքների ընթացքում  ոստիկանության գործողություններից տուժած անձանց վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցված թիվ 62212818 քրեական գործով վարույթը կասեցնելու վերաբերյալ որոշման դեմ:
Տեղեկացնենք, որ Հատուկ քննչական ծառայության կողմից քրեական գործը կասեցվել էր դեռևս 2018թ. նոյեմբերի 16-ին, մինչդեռ տուժողները ու նրանց ներկայացուցիչները դրանց մասին տեղեկացված չեն եղել: Միայն ի պատասխան տուժողների ներկայացուցիչների հարցման՝ 2019թ. ապրիլի 9-ին վարույթն իրականացնող մարմինը տրամադրել է կասեցման որոշումը, ըստ որի քրեական գործի վարույթը կասեցվել է «որպես մեղադրյալ ներգրավման ենթակա անձը հայտնի չլինելու» պատճառաբանությամբ:
2019թ. ապրիլի 29-ին կազմակերպությունում ստացվել է ՀՀ գլխավոր դատախազության որոշումը, որով կազմակերպության կողմից ներկայացված բողոքը մերժվել է՝ անհիմն լինելու պատճառաբանությամբ:
Գլխավոր դատախազությունը իր որոշումը պատճառաբանել է, որ Հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից ձեռնարկվել են ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված բոլոր միջոցառումները՝ որոնց ընթացքում ձեռք չեն բերվել բավարար ապացույցների համակցության որևէ անձի հանրորեն վտանգավոր արարքի կատարում մեղսագրելու վերաբերյալ, այսինքն՝ հնարավոր չի եղել հայտնաբերել այն անձին, ով գործով պետք է ներգրավվի որպես մեղադրյալ:
Կազմակերպությունը ՀՀ գլխավոր դատախազություն ներկայացված բողոքում պնդել է, որ վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից չեն իրականացվել անհրաժեշտ և հնարավոր բոլոր քննչական և դատավարական գործողությունները:
Մասնավորապես, քննիչը իր որոշման մեջ քրեական գործի շրջանակներում ընթացք է տվել 104 քաղաքացիների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի, բռնությունների վերաբերյալ հայտարարությունների և դիմումների: Ըստ, որոշման 55 քաղաքացիներ քրեական գործի շրջանակներում ճանաչվել են տուժողներ, որոնք ապօրինի ազատազրկվել և բռնության են ենթարկվել տարբեր հանգամանքներում:
Այդ պարագայում, հնարավոր չէր նույն պայմաններում, տարբեր հանգամանքներում բռնության և վատ վերաբերմունքի ենթարկված անձանց վերաբերյալ հարուցված քրեական  գործը կասեցնել քրեական դատավարության օրենսգրքով նախատեսված նույն հիմքով և հիմնավորումներով:
Մինչդեռ, տուժողների մասնակցությամբ որևէ այլ քննչական գործողություն, բացի հարցաքննությունը չի իրականացվել, չեն հայտնաբերվել նրանց կողմից նշված կամ նկարագրված անձինք, չեն իրականացվել տուժողների և նրանց միջև առերես հարցաքննություններ, որի պարագայում հնարավոր կլիներ ձեռք բերել բավարար ապացույցներ մեղավորների նկատմամբ մեղադրանք առաջադրելու համար:
Հատկանաշական է, որ քրեական գործի շրջանակներում ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը տիրապետել է նաև լրատվական միջոցների կողմից հրապարակված տասնյակ ապացույցների, որոնք լուսաբանել են 2016թ. ապրիլի 16-ից 23-ը Երևան քաղաքում տեղի ունեցող իրադարձությունները, այդ թվում՝ ոստիկանության ծառայողների կողմից հավաքի մասնակիցների բերման ենթարկելու, նրանց նկատմամբ վատ վերաբերմունքի, բռնություն կիրառելու դրվագները, որոնց պատշաճ զննության արդյունքում հնարավոր կլիներ նույնականացնել տուժողներին բերման ենթարկած, բռնության կիրառած ոստիկանության ծառայողներին:

The Prosecutor General’s Office Rejected the Appeal Filed against the Discontinuation of the Criminal Case Instituted in Regard to the Citizens who Suffered the Ill Treatment of the Police During the April Events of 2018 in Armenia
By the decision of the Prosecutor General’s Office dated August 23 of 2019, the appeal filed against the decision of the Special Investigation Service to discontinue the proceeding of the criminal cases number 62212818 instituted against the citizens who suffered the ill treatment of the police during the protests taking place in the Republic of Armenia during April 16-23 of 2018 was rejected.
The decision on the discontinuation of the criminal cases was appealed for the second time on August 20 of 2019 by the advocated of the “Protection of Rights without Borders” NGO, who were the representatives of the given case.
The Prosecutor General’s Office justified its decision by the same fact, that all the necessary investigative, other judicial activities were carried out by the given criminal case, operative-investigative measures were taken, as a result of which, sufficient evidence was not obtained on accusation of a person into a publically dangerous dead: it was impossible to detect those persons, who should have been involved in the criminal cases as accused, therefore, the investigator made a legal, conditioned decision and there are no grounds to eliminate the latter.
The first decision on the elimination of the criminal case instituted by the Special Investigation Service was appealed by the Organization to the Prosecutor General’s Office on November 16 of 2018.
On April 29 of 2019, the Prosecutor General’s Office made a decision to reject the appeal.
On May 29 of 2019, the Organization advocates appealed the decision of the Prosecutor General’s Office in a judicial order.
On July 12 of 2019, during the court hearing of the judicial examination, the RA Special Investigation Service made a decision to restarted the proceeding of the discontinued criminal case.
But till the court would have made a final decision on the appeal, the body in charge of conducting the proceeding discontinued the proceeding of the criminal case for the second time.
The Organization advocates will appeal the decision of the Prosecutor General’s Office to the court.