Բարձրագույն դատական խորհրդի որոշումների ուսումնասիրություն
Ուսումնասիրությունը պատրաստվել է 2019թ.-ին «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ կողմից «Բաց հասարակության հիմնադրամներ» Հայաստան կազմակերպության աջակցությամբ:
Սույն ուսումնասիրությունը իրականացվել է՝ հիմնվելով Դատական ինքնակառավարման մարմինների գործառույթների հիմնական ոլորտների բաժանման վրա, իրականացնելով ոլորտին առնչվող միջազգային չափանիշների ուսումնասիրություն, ինչը ներառել է Եվրոպայի խորհրդի մարմինների կողմից ընդունված բանաձևերի, դիրքորոշումների և կարծքիների, այդ թվում՝ Եվրոպայի Խորհրդի Նախարարների կոմիտեի, Եվրոպական դատավորների խորհրդակցական խորհրդի, Վենետիկյան Հանձնաժողովի և այլ մարմինների կողմից ընդունված փաստաթղթերի ուսումնասիրություն: Ուսումնասիրվել են նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի՝ ոլորտին անռչվող վճիռները:
Հետազոտության շրջանակներում ուսումնասիրվել են ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհրդի գործունեության շրջանակներում ընդունված որոշումները՝ 2018 թվականի ապրիլի 9-ից մինչև նույն թվականի դեկտեմբերի 28-ը ներառյալ:

The study was elaborated by the Protection of Rights without Borders NGO with the support of “Open Society Foundations” Armenia Office in 2019.
The current study was conducted based on the division of the main spheres of the judicial self-government bodies, by carrying out an international research based on international criteria, which included research documents related to the resolutions, opinions adopted by the Ministerial Committee of Council of Europe, Advisory Board of the European Judges, Venice Commission and other relevant bodies. The verdicts of the relevant sectors of the European Court of Human Rights were also studied.
Within the scope of the research, the decisions of the Supreme Judicial Council activity for the period of April 9 – December 28 of 2018 was studied.