Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ալան Գոգբաշյանին
Այս նամակով Ձեզ ենք դիմում մենք՝ Հայաստանի քաղաքացիներս, սփյուռքահայերս և Հայաստանում ապրող օտարերկրյա քաղաքացիներս՝ մասնագետներ, պետական ոլորտի աշխատողներ, մասնավոր հատվածի ձեռնարկատերեր, առևտրականներ, գյուղացիներ, ֆերմերներ և Հայաստանի ժողովրդագրական բազմազան շերտերի ներկայացուցիչներ: Որպես հայաստանաբնակների ներկայացուցչական մի խումբ՝ հայցում ենք ձեր ուշադրությունը և խնդրում ենք գործնական քայլեր ձեռնարկել Ամուլսարում Լիդիան ընկերության հանքարդյունաբերական գործողության դեմ ծավալվող քաղաքացիական պայքարի առնչությամբ:
Ձեզ, անշուշտ, ծանոթ է Լիդիան կորպորացիայի՝ Ամուլսարում ոսկու հանք շահագործելու շահագրգռությունը, քանի որ արդեն բավականին ժամանակ է, ինչ ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի կառավարություններն աջակցում են այս նախաձեռնությանը, իսկ Շվեդիայի կառավարությունը ներգրավվել է համեմատաբար վերջերս: Իր ողջ ընթացքում հանքի ծրագիրը դիմադրության է բախվել, քանի որ այն խոշոր առողջապահական վտանգներ է պարունակում տեղի բնակչության համար և վտանգում է տարածաշրջանի բնական միջավայրը: Ավելին, հանքի ընդդիմադիրները շարունակաբար ահազանգել են երկարաժամկետ կտրվածքով լուրջ բացասական տնտեսական հետևանքների առաջացման մասին, քանի որ տարածաշրջանն ամբողջովին զրկվելու է աշխատանք ունենալու հնարավորություններից, իսկ բուսական ու կենդանական աշխարհը ոչնչանալու են: Միևնույն ժամանակ, հենց տեղի բնակիչների ուսերին է ծանրանալու հանքախոռոչի, թափոնակույտերի և դատարկ ապարների լցակույտերի կողքին գոյատևելու անտանելի բեռը: Չկան վստահելի և ճշգրտված տվյալներ, որ Ամուլսարում հանքարդյունաբերությունը բացասաբար չի ազդի Ջերմուկի ստորգետնյա ջրային աղբյուրների վրա․ այն նույն ջրերի, որոնք տասնամյակներ շարունակ օգտագործվում են բուժական նպատակներով: Սևանա լճի ջրհավաք ավազանում գտնվելով՝ հանքը նաև աղտոտման վտանգ է պարունակում տարածաշրջանի այս ամենախոշոր ջրային մարմնի՝ Սևանա լճի համար: Սրանք սերնդեսերունդ փոխանցվող խնդիրներ են, որոնք շարունակելու են գոյություն ունենալ նույնիսկ այն ժամանակ, երբ այսօր ապրող հայաստանցիներից որևէ մեկն արդեն վաղուց կենդանի չի լինի:
Հարկ է շեշտել, որ ամենախոշոր ազդակիր համայնքի՝ Ջերմուկի քաղաքացիների կարծիքն իրենց մերձակայքում հանք շահագործելու մասին երբեք հաշվի չի առնվել: Իսկ մյուս համայնքներից, օրինակ Գնդեվազ գյուղը, 2011 թվականից ի վեր իրենց անհամաձայնությունն է հայտնել ծրագրի կապակցությամբ՝ շատ լավ հասկանալով հանքի գործունեության արդյունքում իրենց բերրի գյուղատնտեսական հողերի հավերժ կորստի վտանգը: 2014 թվականին տեղի բնակիչները դիմել էին Ամուլսարի ծրագրի ներդրող ֆինանսական կառույցներից Միջազգային ֆինանսական կորպորացիային (IFC) և Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկին (EBRD)՝ հանքին իրենց աջակցությունը դադարեցնելու պահանջով: Հավանաբար հենց այս բողոքների արդյունքում IFC-ն դուրս եկավ ծրագրից, մինչդեռ EBRD-ն շարունակեց մասնակցել հանքակորզման այս  նախագծին: 2015-ից ի վեր՝ հանքի նախագծի դեմ ձեռնարկվել են մի քանի դատական հայցեր՝ ինչպես համայնքի բնակիչների, այնպես էլ բնապահպանական ՀԿ-ների կողմից, որոնց վարույթը, սակայն, դրական արդյունքի չի հանգեցրել ՀՀ դատարանների կոռումպացվածության և կախյալ վիճակի պատճառով: Փոխարենը, Լիդիանն էլ իր հերթին է դատական գործեր հարուցել տեղի բնակիչների դեմ՝ ընդամենն իրենց կենսական միջավայրը պահպանելու ցանկության և դրա համար պայքարելու պատճառով:
2018 թվականի հունիսից, երբ երկրում տեղի ունեցած հեղափոխությունից հետո վերածնվեց ժողովրդավարական արժեքների նկատմամբ հավատը, Ամուլսարի շրջակա համայնքների բնակիչները նախաձեռնությունը վերցրին իրենց ձեռքը և փակեցին հանք տանող ճանապարհները: 2018 թվականի նոյեմբերից նրանք նաև ժողովրդավարական կարգով հանրագրեր կազմակերպեցին և ավագանիների որոշումներով ամրագրեցին, որ դեմ են իրենց համայնքներում մետաղական հանքարդյունաբերությանը:
2018-ից վերստին բարձրացվեց այն հարցը, որ հանքի գործունեության համար տրված թույլտվությունները վերստուգման կարիք ունեն: Այս գործընթացները ներառում էին իրավական ընթացակարգեր, ինչպես նաև Բնապահպանական և սոցիալական ազդեցության գնահատման (ԲՍԱԳ) և Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատման (ՇՄԱԳ) փաստաթղթերի վերագնահատում: Հարցեր բարձրացվեցին, որ ինչպես իրավական, այնպես էլ գիտական ոլորտներում չեն պահպանվել անհրաժեշտ ընթացակարգերը, խախտվել են ՀՀ Սահմանադրությունն ու բնապահպանական օրենսդրությունը: Դատական գործ հարուցվեց ՀՀ բնապահպանության նախարարության պաշտոնյաների դեմ, որոնց կասկածում էին Ամուլսարի հանքի վտանգների մասին տեղեկատվությունը դիտավորությամբ թաքցնելու մեջ: ՀՀ քննչական կոմիտեն պայմանագիր կնքեց ELARD լիբանանյան ընկերության հետ, որը TRC ամերիկյան ընկերության հետ համագործակցությամբ վերանայեց Լիդիանի կազմած ԲՍԱԳ-ը:
ELARD-TRC-ն տրամադրեց Բնապահպանական և սոցիալական ազդեցության գնահատման ուսումնասիրություն՝ 3-րդ կողմի անկախ գնահատում ջրային ռեսուրսների և երկրաբանության, կենսաբազմազանության և օդի որակի վերաբերյալ՝[1]  ցնցող բացահայտումներով: ELARD-TRC-ի ուսումնասիրությունները հստակորեն ցույց տվեցին, որ սկզբնական ՇՄԱԳ-ը լի է բացթողումներով, հակասական տվյալներով, անճշտություններով, սխալ կամ կեղծ զեկուցումներով, և ներառում է այլ շինծու տվյալներ, ինչն ամբողջությամբ վերցրած՝ կարող է լավագույնս որակվել որպես «ոչ գիտական»: Կառավարության այն հարցին, թե՝ «Հաշվի առնելով Ամուլսարի գտնվելու վայրը, դրա աշխարհագրական դիրքը, հարակից բնակավայրերը և առողջարանային հանգստավայրերը՝ կարո՞ղ է արդյոք բացահանքով շահագործելը, տարրալվացման կույտի և դատարկ ապարների լցակույտի առկայությունը համարվել անվտանգ, եթե՝ ոչ, ապա ինչպիսի բնապահպանական վնաս կարող է այն առաջացնել», ELARD-TRC-ի պատասխանը հետևյալն է. «ՇՄԱԳ/ԲՍԱԳ գնահատումները թերի են, համապատասխան հետևությունները՝ անվստահելի։ Հետևաբար, հարցին, թե արդյոք հանքավայրի  շահագործումը կարող է համարվել անվտանգ, հնարավոր չէ պատասխանել»։ Առաջարկում ենք ձեզ ընթերցել ուսումնասիրությունը՝[2] մեր մեջբերած բավականին սուր մեղադրանքները հաստատելու համար:
Քննչական կոմիտեի պատվիրած՝ ELARD-TRC-ի ուսումնասիրությունն էջ էջի հետևից մանրամասնում է գիտական ընթացակարգերի անճշտությունները, ինչն իսկապես կասկածի տակ է դնում ծրագրի նպատակահարմարությունը: Այնուամենայնիվ, հանքի՝ գոյություն ունենալու մասին որոշումն այժմ քաղաքական բնույթ ունի և պետք է ընդունվի Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից, ում վրա ամենայն հավանականությամբ ազդեցություն է ունենում նաև ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի և Շվեդիայի կառավարությունների կարծիքը:
Ձերդ գերազանցություններ, մենք ամենայն հարգանքով Ձեր աջակցությունն ենք հայցում այս հարցում: Մենք հասկանում ենք, որ Ձեր պարտականությունների մաս է կազմում Ձեր երկրների ընկերությունների բիզնես գործունեությանն աջակցությունը Հայաստանում: Մենք հասկանում ենք նաև, որ Ձեր դեսպանություններն աջակցել են Լիդիանին ինչպես նախորդ, այնպես էլ ներկա քաղաքական ռեժիմների ժամանակ: Ավելին, գիտենք նաև, որ Ձեր այս աջակցության հիմքն ամերիկյան ընկերության կողմից իրականացված Շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության գնահատականն էր, որը, ենթադրաբար, վստահելի գնահատում էր իրենից ներկայացնում: Այժմ խնդրում ենք, որ վերանայեք Ձեր մոտեցումը՝ սկզբնական ՇՄԱԳ-ում բացահայտված գիտական սխալների լույսի ներքո: Կարծում ենք, որ սկզբնական զեկույցը, որը ներկայացվում էր որպես գիտականորեն հիմնավոր, իրականում չարաշահում որակվելու սահմանագծին է, և խնդրում ենք, որ դիտարկեք այն հենց այս անկյունից: Դեսպանությունների պարտականությունները չեն պարտադրում, որպեսզի Դուք աջակցեք այնպիսի բիզնես նախաձեռնության, որը դիտավորությամբ խեղաթյուրում է եզրակացությունները:
Թերևս, ավելի արդար կլիներ սա դիտարկել հենց ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի կամ Շվեդիայի համատեքստում: Արդյոք Ձեր հարևանությամբ բացահանք շահագործելու որևէ թույլտվություն կտրվե՞ր՝ հիմնվելով թերի, անճշտություններով լեցուն և կեղծված ՇՄԱԳ-ի վրա: Գիտենք, որ պատասխանը «ոչ» է, ուստի խնդրում ենք, որ նույն չափանիշը կիրառվի նաև ՀՀ քաղաքացիների և բնակիչների հանդեպ: Հակառակ դեպքում սա ամերիկյան, բրիտանական և շվեդական կառավարությունների կողմից Հայաստանի ժողովրդին ուղղված հստակ ուղերձ է դիտվելու այն մասին, որ հայաստանցիները պետք է ավելի ցածր ստանդարտների հարմարվեն, քան ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի կամ Շվեդիայի քաղաքացիները:
Հայաստանը, որպես հանրապետություն գոյություն ունենալու իր կարճատև պատմության ընթացքում, շրջադարձային փուլ է ապրում, և այս շրջադարձային կետից նրա՝ դրական կամ բացասական ուղղությամբ գնալու վրա կարող են ազդեցություն ունենալ ԱՄՆ-ի, Մեծ Բրիտանիայի կամ Շվեդիայի կառավարությունները: Մենք մեծ հարգանք ենք տածում Ձեր պետությունների կողմից իրավունքի գերակայությունը հարգելու նկատմամբ, և հուսով ենք, որ Հայաստանի ժողովրդին էլ կտաք նույն հնարավորությունը:
Մենք ամենայն հարգանքով խնդրում ենք դադարեցնել աջակցությունն Ամուլսարի հանքին՝ հիմնվելով Լիդիանին տրված թույլտվության գործընթացի թերությունների վրա՝ հենվելով ELARD-TRC-ի ներկայացրած գիտական փաստերի վրա:
Խնդրում ենք, որ որպես Արևմտյան ժողովրդավարությունների դեսպաններ՝ կանգնեք Հայաստանի համար բարձր բնապահպանական ստանդարտների և մարդու իրավունքների արժեքների կողմում: Ձեր կառավարությունները զգալի ներդրում են ունեցել Հայաստանում ժողովրդավարության կառուցման գործում: Սա այսօրվա ժողովրդավարության փորձաքարն է, և ուստի ակնկալում ենք, որ կհասկանաք ու կաջակցեք ժողովրդավարությանը՝ փոխանակ նեղ և անազնիվ կորպորատիվ շահերը պաշտպանելու, որոնք մինչև օրս ագրեսիվորեն առաջ են մղվել Լիդիանի կողմից՝ օրինախախտումների, տեղի բնակչության բարոյականությունը կոտրելու, որոշում ընդունողներին սխալ և ապակողմնորոշող տեղեկատվություն տրամադրելու միջոցով:

H.E. Lynne M. Tracey, Ambassador of the United States in Armenia
We are a group of concerned Armenian citizens, Diasporan Armenians and expatriates, comprised of professionals, employees of the public sector, entrepreneurs in the private sector, tradespeople, villagers, farmers and virtually every other demographic sector of Armenia.  As a genuinely representative group of Armenians we beseech your attention and action concerning the ongoing social struggle taking place regarding the Lydian mining operations in Amulsar.
The history of Lydian Corporation’s interest in establishing an open pit mine in Amulsar is undoubtedly well known to you, as the United States and British governments, for some time now, and the Swedish government – recently, have supported this venture.  During the entirety of this process there has been ongoing opposition to the project on the grounds that the mine represents a dire threat to the health of local residents as well as to the regional environment.  In addition, those opposed to the mine have repeatedly warned of the dire long-term adverse economic consequences as a result of the mine, leaving behind a region completely bereft of employment opportunities and an environment denuded of its flora and fauna.  Perversely, residents will also be shackled with the multiple burdens of dealing with a pit scar, tailings dam and a barren rock storage facility. It is believed that gold mining in Amulsar will result in contamination of the underground water resources of Jermuk, which have for many decades been used for medicinal purposes. Its location in the watershed of Lake Sevan is considered to be a pollution threat to the biggest freshwater reservoir in the region – Lake Sevan. These are generational burdens that will exist long after every living Armenian has long since departed this corporeal existence.
Noteworthy is the fact that the citizens of Jermuk, the largest affected community, were never consulted on the exploitation of the neighboring mine. Other communities, such as Gndevaz have expressed their opposition to the project since 2011 understanding rather well the consequences of mining for their fertile agricultural lands and their everlasting loss. In 2014 the local people applied to the complaint bodies of the investing financial institutions – the International Financial Corporation’s (IFC) and the European Bank of Reconstruction and Development (EBRD) to stop the support to the mine. It is believed that  complaints eventually resulted in the withdrawal of the IFC from the project, though EBRD continued its participation in the mining project. Since 2015 there have been several court cases against the mining project by the communities as well as environmental non-governmental organizations, which however did not have positive outcomes so far given the dependence and corruption of courts. Instead, some other cases were filed by Lydian against the local people for their mere desire and fight to maintain their living environment.
Since June 2018, with the revived belief in the dominance of democratic values in the country, following the revolution, the residents surrounding Amulsar took the initiative in their hands and closed the road to the mine. From November of 2018, they have democratically collected petitions and adopted community council decisions against any metal mining in their areas.
Since 2018, there has been a renewed interest in revisiting the process by which the mine received its license to operate.  These processes encompass the legal processes followed as well as the conducting of the requisite environmental and social impact assessment (ESIA) and environmental impact assessments (EIA).  Questions have been raised in both the legal and scientific arenas, whereas due process was not followed, violating the RA constitution and environmental legislation. A criminal case was filed against officials of the Ministry of Nature Protection, who allegedly gave permission to the Amulsar mining project while simultaneously withholding critical information about the hazards of the mine. The Investigative Committee of Armenia contracted ELARD (Lebanon) that worked with TRC (USA) to complete a review of Lydian’s original ESIA.
ELARD-TRC provided a report Environmental and Social Impact Assessment Review: Independent 3rd Party Assessment of the Impacts on Water Resources and Geology, Biodiversity and Air Quality,[1] which is staggering in its implications.  ELARD-TRC has clearly demonstrated that the original ESIA is replete with omissions, inconsistencies, inaccuracies, false and fraudulent reporting and a host of other spurious inclusions which, totalled, can best be described as “unscientific”.  To the question from the government “Taking into account the location of Amulsar mine, its geographical position, adjacent residential and health resort areas, can the exploitation of the mine with all of its processes of open pit mining, heap leaching and barren rock storage facility, be conclusively considered safe, and if not, what type of environmental damage can this result in?, ELARD-TRC response is the following: “The ESIA/EIA assessments are deficient and corresponding conclusions are unreliable. Accordingly, the question of whether exploitation of the ore deposit can conclusively be considered safe cannot be answered.” We invite you to read the report[2] to verify the rather strong denunciation we just imparted.
The ELARD-TRC assessment commissioned by the Investigative Committee details page after page of inaccurate scientific processes, which indeed questions the expediency of the project. However, the actual decision on whether this mine should even exist is now of a political nature and has to be made by Prime Minister Nikol Pashinyan, who most certainly is affected by the opinions of the governments of the United States, Great Britain and Sweden.
Your Excellencies, we respectfully beseech your assistance on this matter. We understand that it is one of your duties to support business efforts of your countries companies in Armenia.  We also understand that your Embassies have been a supporter of Lydian both prior to, and post the regime change.  We further understand that the basis of this support was the existence of an environmental impact assessment conducted by an American company, which supposedly provided reliable assessment.  Now we ask that you revisit this support in light of the exposure of the scientific flaws in the original report.  We believe that the original report, presenting itself as scientifically valid, borders on malfeasance and ask that you also view it from that perspective. The Embassy’s duties do not require you to support a business venture that willfully misrepresented itself and its findings.
Perhaps it would be more fair to put into a context of being in the United States or Great Britain or Sweden.  Would any license to operate an open pit mine, in your backyard, ever be granted on the basis of incomplete, inaccurate and fraudulent ESIA?  We know the answer to this is “no” and ask that this standard be applied to the citizens and residents of Armenia.  To do otherwise sends a clear message to Armenians that the United States, British and Swedish governments believe Armenians could and should settle for lower standards than US or British or Swedish citizens.
Armenia is at a turning point in its short history as a Republic, which way it turns can be influenced in a positive or negative way by countries such as the United States, Great Britain or Sweden. We have the greatest respect for your countries’ adherence towards due process and rule of law and hope, when it comes to the Armenian people, you provide them the same opportunity.
We respectfully request that you withdraw support of the Amulsar mine based on the lack of due process in the granting of the mining license to Lydian, based on the scientific evidence presented by ELARD-TRC.
We request that you as Ambassadors of western democracies stand by high environmental standards for people in Armenia and with human rights values. Your governments have invested significantly in the democracy building in Armenia. This is our test for today’s democracy and, hence we expect to receive Your understanding and Your support for it rather than support for narrow and dishonest corporate interests, which have been pushed forward aggressively so far by Lydian violating laws, destroying the morale of the local people and presenting deceptive and misleading information to decision-makers.