«Հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2019-2022 թվականների միջոցառումների ծրագրի» նախագծի վերաբերյալ հանրային քննարկում
2019թ. հուլիսի 10-ին ՀՀ Արդարադատության նախարարի տեղակալ Տիգրան Խաչիկյանի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել «Հակակոռուպցիոն ռազմավարության և դրա իրականացման 2019-2022 թվականների միջոցառումների ծրագրի» Կառավարության որոշման նախագծի հանրային քննարկումը: Այն կազմակերպվել էր Արդարադատության նախարարության և «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն» ՀԿ-ի կողմից:
Քննարկմանը մասնակցել են քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:
Փոխնախարարը շնորհակալություն է հայտնել գործընկեր հասարակական կազմակերպություններին ակտիվ մասնակցության համար՝ ընդգծելով, որ Արդարադատության նախարարությունը կարևորում է շահագրգիռ հասարակության ներգրավվածությունը նման հիմնարար փաստաթղթի մշակման գործում: Տիգրան Խաչիկյանը հորդորել է նույն ակտիվությամբ մասնակցել նաև Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդում ներգրավվելու համար նախատեսվող մրցութային գործընթացին:
Քննարկմանը մասնակցել է նաև «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը:
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմաննների» ՀԿ նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը բարձրաձայնել է կոռուպցիոն հանցագործությունները քննող միասնական մարմնի ղեկավարի նշանակման գործընթացում քաղաքական բաղադրիչի կարևորության հարցը, առաջարկելով՝ գնալ այնպիսի փոփոխությունների, որոնք կչեզոքացնեն քաղաքական մեծամասնության ազդեցությունը:
«Նման խնդիրների լուծումը Սահմանադրական փոփոխություններով պայմանավորված լուծումներ են պահանջում և մենք այս պարագայում կոռուպցիայի այդքան կարևորագույն պայքարի մեր ջանքերը կենտրոնացնում ենք այդ մասնագիտացվածության ձևավորման պահանջների բավարարմանը, բայց հիմնական խնդիրը այն է, որ անկախ քաղաքական ուժից այդ քաղաքական ազդեցություն չեզոքացմանն ուղղված գործողություններ չկան»-ասել է Հ. Հարությունյանը:

A public discussion on the topic “RA Government Draft Program of Anti-Corruption Strategy and Its Action Plan for 2019-2022” was hosted by the Deputy Minister of Justice Tigran Khachikyan on July 10 of 2019. The discussion was organized by the RA Ministry of Justice and «Freedom of Information Center» respectively and was attended by the civil society representatives.
The Deputy Minister thanked the partner NGOs for their active particiaption and mentioned, that the Ministry of Justice highlights the active participation of the civic engagement in the elaboration process of such fundamental document. The Deputy Minister urged to continue the active engagement in the competition of the Anti-corruption policy council.
Haykuhi Harutyunyan, the President of the Protection of Rights without Borders NGO also participated in the mentioned discussion. H. Harutyunyan raised the issue of the political component in the appointment procedure of the head of the united body investigating the curruption crimes recommending to make such changes, which will neutrilize the influence of the political majority.
«The solution of such problems requires solutions conditioned by the Constitution reforms and in this case we centrilze our fight against corruption efforts towards the satisfaction of the requirements for the establishment of the specialised anti-corruption body, but the mains problem is that regardless the political will, there are no real actions directed toward the neutrilization of the political influences» – mentioned Haykuhi Harutyunyan.