Ստեփան Գրիգորյանի պաշտպան. «Հույս ունենք, որ դատարանը կկիրառի խոսքի ազատության պաշտպանության սկզբունքը»
Այսօր, Երեւանի ընդհանուր իրավասության Էրեբունու նստավայրում շարունակվում էր «Յուրի Խաչատուրովն ընդդեմ Ստեփան Գրիգորյանի» գործով դատական նիստը:
Հիշեցնենք, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը քաղաքագետ Ստեփան Գրիգորյանից երկու միլիոն դրամ բարոյական վնասի փոխհատուցում է պահանջում, դատական ծախսերի փոխհատուցում եւ հրապարակային հերքում: Ըստ Յուրի Խաչատուրովի, 2018-ի հուլիսի 30–ին «Ա1+» հեռուստաընկերությանը տված իր հարցազրույցում, Ստեփան Գրիգորյանը վիրավորել է իր պատիվ ու արժանապատվությունը:
Այսօր դատարանում, Ստեփան Գրիգորյանի շահերի ներկայացուցիչ Հայկուհի Հարությունյանը պնդեց, որ հայցվորը կոնկրետ եւ որոշակի գործողություններ չի ներկայացրել: Վիճարկվող հարցազրույցում, ըստ պաշտպանի, ներկայացված են ընդհանուր մտահոգություններ, այն մասին, որ ՀՀ իշխանությունները, կոնկրետ պաշտոնական պարտականություններ իրականացնող անձինք, որոշակիորեն թերացել են եւ պատշաճորեն չեն կատարել իրենց պարտականությունները, ինչի կապակցությամբ էլ մտահոգություններ է հայտնել քաղաքագետը, եւ պնդել, որ ԱԱԾ-ն ստուգի իր մտահոգությունների իսկությունը:
Պաշտպանը պնդում է, որ յուրաքանչյուր քաղաքացի կարող է մտահոգություններ հայտնել: Իսկ մտահոգություններ հայտնելու համար անձը չի կարող հետապնդվել: Aravot.am-ի հարցին ի պատասխան, Հայկուհի Հարությունյանն ասաց, որ չի ցանկանում այս ամենում քաղաքական ենթատեքստ տեսնել. «Իհարկե, նաեւ անձի արժանապատվության եւ իր անձնական կյանքի պաշտպանությունն իր իրավունքն է, բայց կոնկրետ հանրային գործառույթ իրականացնող անձի համար այդ պաշտպանության շեմն ավելի բարձր է, քան սովորական քաղաքացիների: Նաեւ իրավական պրակտիկան ի պաշտպանություն գործում է խոսքի ազատության օգտին եւ ակնկալիք ունենք, որ դատարանն այդ սկզբունքը կկիրառի եւ կպաշտպանի խոսքի ազատությունը»:

“Hopefully, the Court Will Apply the Principal of the Protection of Freedom of Expression” Defender of Stepan Grigoryan.
February 18, 2019
Today, Yerevan Erebuni General Court of Jurisdiction continues the court hearing on the case of “Yuri Khachaturov against Stepan Grigoryan”.
It should be mentioned, that former General Secretary of Collective Security Treaty Organization demands 2 million Armenian Drams as a compensation for moral damage, compensation for judicial expanses and public denial. Grigor Bekmezyan, the representative of Yuri Khachaturov mentioned the latter during the interview with Aravot.am news agency.
Today, Haykuhi Harutyunyan, the defender of Stepan Grigoryan stated, that the applicant did not present concrete and certain activities. As satate by the defender, general concerns are presented in the interview related to the fact, that Armenian authorities did not properly carry out their official duties and asked the National Security Service to check the authenticity of the presented concerns.
As state by the defender, each citizen can express concerns and for it, the latter cannot be persecuted. In response to the question of Aravot.am, Haykuhi Harutyunyan said, that she does not see political issue in every question: “for sure the protection of the dignity and the personal is a fundamental right, but for a person carrying out public duty the protection of the right is more important”.