«Օրենքի գերակայության խթանումը հետխորհրդային երկրներում պետական և ոչ պետական կառույցների համագործակցության միջոցով»
2019թ. հունիսի 12-14-ը Թբիլիսիում ընթանում է «Օրենքի գերակայության խթանումը հետխորհրդային երկրներում պետական և ոչ պետական կառույցների համագործակցության միջոցով» խորագրով եռօրյա սիմպոզիումը:
Սիմպոզիումին մասնակցում են Հայաստանի, Վրաստանի, Մոլդովայի և Ուկրաինայի շուրջ 40 փորձագետներ:
Միջոցառմանը ներկա է նաև «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը, ով մասնակցում է թափանցիկ և հաշվետու կառավարման խթանումը» 2-րդ  խմբի աշխատանքներին:
Յուրաքանչյուր աշխատանքային խումբ ներկայացնելու է առաջարկություններ, որոնք կամփոփվեն զեկույցում:
Հետխորհրդային երկրների մարտահրավերներից մեկը կառավարությունների կողմից թափանցիկության և հաշվետվողականության բարենպաստ միջավայրի ստեղծումն է քաղաքացիական հասարակության ակտիվ ներգրավվածության համար: Քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները կարևոր դեր են կատարում պետական իշխանության նկատմամբ վերահսկողության իրականացման գործում` խթանելով թափանցիկությունը և հաշվետվողականությունը, վեր հանելով կոռուպցիան և անարդյունավետությունը, ինչը խաթարում է պետական ինստիտուտների աշխատանքը և թուլացնում օրենքի գերակայությունը:
Սիմպոզիումի մասնակիցները քննարկում են, թե այդ կարևոր փոփոխությունների առաջնորդները ինչպես կարող են գործադրել սոցիալական պատասխանատվության մեխանիզմներ և ներգրավվել ավելի ֆորմալ պետական գործընկերություններում, որոնցից է Բաց կառավարման գործընկերությունը` խթանելու հաշվետվողականությունը, թափանցիկությունը և օրենքի գերակայությունը հետխորհրդային երկրների կառավարություններում` արդյունքում նպաստելով Կայուն զարգացման նպատակ 16-ին:
Միջոցառումը կազմակերպվել է «Արդարադատության ոլորտի ուսուցում, հետազոտության և համագործակցության» ծրագրի շրջանակում Հարավային Կարոլինայի «Օրենքի գերակայության համագործակցություն» (ROLC) կենտրոնի և ԱՄՆ պետքարտուղարության Թմրանիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության բյուրոյի աջակցությամբ:

Promoting the Rule of Law in the Post-Soviet Region through State and Non-State Collaboration
A three-day symposium on the topic “The Promotion of Rule of Law in Post-Soviet Countries through the Cooperation between State and Non-State Agencies” was organized on June 12-14 of 2019, in Tbilisi, Georgia.
40 experts from Armenia, Georgia, Moldova and Ukraine were participating in the symposium.
Haykuhi Harutyunyan, the president of the “Protection of Rights without Borders” NGO, who is also involved in the 2nd working group on “Promotion of Transparent and Accountability Governance”, also participated in the event.
Each working group presented recommendation to be finalized in the report.
One of the challenges of the post-soviet countries is the establishment of the favorable environment for transparency and accountability through the active engagement of civil society. The civil society organizations play a crucial role in conducting oversight over the state authorities promoting transparency and accountability, raising corruption and inefficiency issues, which distorts the activities of the state institutions and weakens the rule of law.
The participants of the symposium were discussing how the leaders of those important changes can apply social responsibility mechanisms and get involved in formal state agencies, one of which is Open Government Partnership by promoting accountability, transparency and rule of law in the governments of post-soviet countries, as a result contributing to the Sustainable Goal 16.
The event was organized within the scope of the Project “Education, Research and Cooperation of Justice Sector” with the support of the University of South Carolina Rule of Law Collaborative (ROLC) and the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL) of the US State Department.