Նինա Հակոբյանի ելույթը «Մարդու իրավունքների ազգային օրակարգ. ՄԱԿ-ի համընդհանուր պարբերական դիտարկումեր» թեմայով խորհրդարանական լսումներին ժամանակ
2019թ. ապրիլի 5-ին «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ իրավաբան Նինա Հակոբյանը ելույթով հանդես եկավ ՀՀ Ազգային ժողովում կայացած «Մարդու իրավունքների ազգային օրակարգ. ՄԱԿ-ի համընդհանուր պարբերական դիտարկումեր» թեմայով հանդիպման ընթացքում:
Ստորև ներկայացնում ենք Նինա Հակոբյանի ելույթը ամբողջությամբ.
2015 թվականին ՄԱԿ-ի համընդհանուր պարբերական դիտարկումերի շրջանակներում մասնակից պետությունների հանձնարարականներում, ի թիվս այլնի, Հայաստանի Հանրապետությանն առաջարկվել է.
Հիմնվելով մեր հետևողական գործունեության արդյունքների վրա՝ գտնում ենք, որ Պետությունը չի ձեռնարկել բավարար քայլեր՝ արդյունավետորեն կատարելու իրեն տրված հանձնարարականների կատարումը՝ առնվազն խոշտանգումների և վատ վերաբերմունքի դեպքերի արդյունավետ քննության, դրանց հետագա կանխման, խաղաղ հավաքների անցկացման ազատության իրավունքների ուղղությամբ:
Մասնավորապես՝ 2015թ. հունիսի 23-ին Էլեկտրաէներգիայի սակագնի թանկացման դեմ բողոքի ակցիաների, 2016 թվականի հուլիսի 17-30 տեղի ունեցած հավաքների ու երթերի, 2018 թվականի ապրիլի 13-23-ն անցկացված հավաքների ընթացքում տեղի են ունեցել խաղաղ հավաքների անցկացման իրավունքի լայնամասշտաբ խախտումներ՝ ոստիկանության կողմից անհիմն բերման ենթարկելու, անմարդկային վերաբերմունքի ու բռնության ենթարկելու, հավաքի մասնակիցների նկատմամբ անհամաչափ ուժ կիրառելու, ոստիկանության բաժիններում ընթացակարգային երաշխիքներ չտրամադրելու եղանակներով: Մեր Կազմակերպությունը գործընկեր փաստաբանների և կազմակերպությունների հետ մասսայական և աննախադեպ այդ խախտումների ընթացքում իրավականացրել է բերման ենթարկված անձանց իրավունքների պաշտպանություն։
Արձանագրվել են մարդու իրավունքների մասսաական խախտումների հետևյալ դեպքերը․
Այս զանգվածային խախտումներին համապատասխան իրավական, իսկ հեղափոխությունից հետո՝ քաղաքական գնահատական չի տրվել։
Ավելին՝ 2015 և 2016 թվականներին կայացած ոստիկանության գործողությունների օրինականության վերաբերյալ քրեական գործերը կասեցվել են։
Քրեական գործերը կասեցվել են որպես մեղադրյալ ներգրավման ենթակա անձը հայտնի չլինելու հիմքով։
Մինչդեռ.
Փաստորեն, ՀՀ ոստիկանության ոչ իրավաչափ գործողությունները կրել են համակարգային բնույթ, որի պատասխանատվությունը կրում է Հայաստանի Հանրապետությունը:
Գտնում ենք, որ այս խնդիրը ոչ միայն իրավական, այլ քաղաքական գնահատականի և օրակարգի հարց պետք է դառնա, ուստի առաջարկում ենք.
Այսպիսով, պետական իշխանությունը, ճանաչելով այս իրավունքների խախտումները և փոխհատուցելով քաղաքացիների կրած վնասները, կձևավորի վստահություն, կամրագրվի, որ նմանատիպ խախտումների և ոստիկանության ծառայակիցների անպատժելիության նկատմամբ պետությունը և հասարակությունը անհանդուրժող են և պահանջատեր, և որ ամենակարևորն է մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից, պետությունը իրապես կստանձնի քաղաքացիների իրավունքների երաշխավորի դերը:

The Speech of Nina Hakobyan during the Parliamentary Hearings on the topic “Human Rights National Agenda: United Nations Universal Periodic Observations”
On April 5 of 2019, Nina Hakobyan, lawyer of the “Protection of Rights without Borders” NGO delivered a speech during the meeting on the topic “National Agenda of Human Rights: Universal Periodic Observations” at the National Assembly.
The full speech of Nina Hakobyan is presented below.
Within the scope of the United Nations Universal Periodic Observations of 2015, in the commitments undertaken by the member states, among other states Armenia was particularly recommended:
Based on the outcomes of our consistent activities, we find, that the State has not taken sufficient measures to efficiently ensure carrying out the undertaken recommendation at least regarding the efficient investigation of torture and ill treatment cases, their further prevention, as well as the right to organizing of peaceful assemblies.
Particularly, gross human right violations took place during the protests against the increase of electricity fees on June 23 of 2015, demonstrations and marches during July 17-30 of 2016, as well as during the assemblies of April 13-23 of 2018, including illegal detainment by the police, subjecting the participants of the assemblies to inhumane and violent treatment, application of disproportionate force against the latter, not providing of procedural guarantees in the police stations.
Our Organization with the partner advocates and organizations carried out protection of the detained citizens during the gross violations.
The following gross human rights violations cases were recorded:
Relevant legal and after the revaluation political evaluation are not given to these gross human rights violations.
Moreover, the criminal cases, instituted on the legitimacy of the police activities during 2015 and 2016, were discontinued.
The criminal cases were discontinued on the ground of the persons to be involved as a victim was unanimous.
Meanwhile,
In fact the, illegal actions of the RA Police were of systematic nature, the responsibility of which carries out the Republic of Armenia.
This problem should become not only a matter of legal, but also of political evaluation, therefore we recommend, that the
Thus, the state authorities, recognizing the violations of the mentioned rights and compensating the damages of the citizen, will establish trust, will record, that the state and the society is intolerant and demanding towards such violations and the impunity of the policemen and the most importantly, in terms of human rights, the state will undertake the role of the guarantee for the protection of citizens’ rights.