Դատարանը մերժել է 2016թ հուլիսի 29-ին «Սարի թաղ»-ում տուժած անձանց վերաբերյալ հարուցված քրեական գործի կասեցման դեմ բողոքը
2019 թ. ապրիլի 2-ին Երևան Քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը դատավոր Վ. Լ. Գրիգորյանի նախագահությամբ մերժել է վերացնել ՀՀ Հատուկ քննչական ծառայության կողմից քրեական գործը կասեցնելու վերաբերյալ որոշումը:
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ն ստանձնել է 2016թ.-ի հուլիսի 29-ին «Սարի Թաղ» թաղամասում ոստիկանության գործողությունների տուժած քաղաքացիների պաշտպանությունը: 2018 թվականի նոյեմբերի 17-ին կազմակերպության փաստաբանը բողոքարկել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության կողմից ոստիկանության գործողությունների օրինականության վերաբերյալ քրեական գործը կասեցնելու որոշումը:
Հատուկ քննչական ծառայության որոշման համաձայն՝ քրեական գործի վարույթը կասեցվել է «որպես մեղադրյալ ներգրավման ենթակա անձը հայտնի չլինելու» պատճառաբանությամբ:
Կազմակերպության ներկայացուցիչը պնդում է, որ նախաքննության մարմինը բավարար և համակողմանի գործողություններ չի ձեռնարկել խաղաղ հավաքի մասնակիցների մի շարք իրավունքների խախտումների վերացման ուղղությամբ, մասնավորապես.
2019 թ. ապրիլի 2-ին Երևան Քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը հրապարակել է միայն որոշման եզրափակիչ մասը: Ամբողջական որոշումը ստանալուն պես կազմակերպությունն այն կբողոքարկի ՀՀ Վերաքննիչ դատարան:
Կազմակերպությունն իր բողոքում պնդել է նաև, որ վարույթն իրականացնող մարմինը պատշաճ իրավական գնահատական չի տվել 2016թ. հուլիսի 29-ին Սարի Թաղում և Խորենացի փողոցում ոստիկանության ծառայողների կողմից օրենքով չնախատեսված կիրառված հատուկ միջոցների օրինականության, համաչափության և անհրաժեշտության հարցին:
Տեղեկացնենք նաև, որ կազմակերպության կողմից 2016թ. հուլիսյան իրադարձությունների (հուլիսի 18-30) վերաբերյալ, այդ թվում 2016 թվականի հուլիսի 29-ին տուժած քաղաքացիների անունից Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան 32 գանտգատ է ներկայացվել, որից 28 գրանցվել է:
Մասնավորապես, գանգատներում ներկայացվել են բռնության և վատ վերաբերմունքի դեպքերը՝ Կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածով նախատեսված՝ խոշտանգումների արգելքի ներքո, ոստիկանության կողմից անօրինական բերման ենթարկվելու և ազատությունից զրկելու դեպքերը Եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածով նախատեսված՝ ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունքի ներքո, հավաքները ցրելու և անձանց՝ տեղեկատվություն ստանալու անօրինական սահմանափակումները՝ Կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածով նախատեսված՝ արտահայտվելու ազատության և 11-րդ հոդվածով նախատեսված՝ հավաքների և միավորման ազատության հոդվածների ներքո, ինչպես նաև այս բոլոր 4 դեպքերի կապակցությամբ արձանագրված արդյունավետ պաշտպանության միջոցի բացակայության հարցը ՀՀ դատաիրավական համակարգում՝ Կոնվենցիայի 13-րդ հոդվածով նախատեսված՝ Իրավական պաշտպանության արդյունավետ միջոցի իրավունքի լույսի ներքո:

The Court rejected the complaint against the decision on suspencion of criminal case filed by the persons injured in Sari Tagh on 29 July 2016
On April 2 of 2019, the Court of General Jurisdiction of Yerevan, chaired by Judge V. L. Grigoryan, rejected to eliminated the complaint on the discontinuation of the criminal cases instituted by the RA Special Investigation Service.
The Protection of Rights without Borders NGO undertook the protection of the rights of the citizens, who suffered the ill treatment of the Police on July 29 of 2016. On November 17 of 2018, the advocate of the Organization appealed the decision on the discontinuation of the criminal cases regarding the legality of the Police activities instituted by the RA Special Investigation Service.
According to the decision made by the RA Special Investigation Service, the proceeding of the criminal case was discontinued due to the reason, that “the person subject to be involved is unanimous”.
As stated by the Organization representative, the preliminary investigation body did not take sufficient and comprehensive measures directed towards the elimination of the violation of the rights of the peaceful assembly participants, particularly:
On April 2 of 2019, the Court of General Jurisdiction of Yerevan published only the conclusion of the decision. Upon the receipt of the full decision, the Organization appealed the latter to the RA Court of Appeal.
The Organization stated in its appeal, that the body in charge of conducing the proceeding did not give a proper evaluation to the issue of the necessity and legality of the application of the special measures by the policemen on July 29 of 2016 in Sari Tagh and Khorenatsi street.
It should also be mentioned, that 32 complaints regarding the July events of 2016 (July 18-30), including also on behalf of the victims of July 29 of 2016 were filed to the European Court of Human Rights, from which 28 complaints were registered.
Particularly, the cases of violence and ill treatment are presented in the complaints under Article 3 of the Convention (restriction to torture), illegal detention by the police under Article 5, the illegal restriction of the information under Article 10, freedom of expression under Article 11 of the Convention, as well as the issue of the lack of efficient protection of all the four cases in the judiciary of the Republic of Armenia under the light of Article 13 of the Convention, that is right to the effective legal protection.