Գուցե չունենք զանգովի արդարադատություն, բայց լուծված չէ դատավորի ներքին անկախության խնդիրը
Factor.am-ի հարցազրույցը «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Հայկուհի Հարությունյանի հետ ՀՀ դատական համակարգում տեղի ունեցող բարեփոխումների վերաբերյալ
Factor.am-ի հարցազրույցը «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Հայկուհի Հարությունյանի հետՏիկի՛ն Հարությունյան, Հայաստանի իշխանությունը հայտարարել է, որ սկսում է դատական համակարգում բարեփոխումները և, ինչպես գիտենք, որպես առաջին քայլ կիրառվելու է անցումային արդարադատության վեթինգ գործիքը: Դրանից հետո դատական համայնքը մեծամասամբ կունենա նոր կազմ: Ըստ Ձեզ՝ ճի՞շտ տեղից են սկսում։
– Քանի որ չկա ամբողջ փաթեթը, ինձ համար ավելի դժվար կլինի գնահատել՝ ճիշտ, թե սխալ տեղից են սկսել։ Այն խնդիրը, որ դատավորների կազմի նորացման անհրաժեշտություն կա, մենք նշել ենք 2018 թվականի ապրիլյան իրադարձություններից հետո՝ պնդելով, որ գործող դատաիրավական համակարգն օրենսդրական բազայի տեսանկյունից չի կարող բավարար համարվել՝ ժողովրդավարական զարգացում ապահովելու համար: Ընդհանուր գաղափարը՝ որպես առողջացման հնարավոր մեխանիզմ, իհարկե, կարևոր է և պետք է հաշվի առնել։ Նորից պետք է ընդգծեմ, որ անձերի փոփոխությունը երաշխիք չի կարող հանդիսանալ ամբողջ համակարգի արդյունավետ և անկախ գործունեության համար, առավել ևս, երբ զուտ նոր դատավորների ընտրության, նշանակման, որակավորման, գրավոր և բանավոր ստուգումների ընթացակարգը և մասնակից անձանց գործառույթների հստակեցման, կատարելագործման խիստ անհրաժեշտություն կա: Հետևաբար՝ միայն մեկ գործողությունը, որպես հնարավոր դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների իրականացման երաշխիք, ինձ համար, իհարկե, մնում է ոչ ամբողջական։
Իրավապաշտպան, փաստաբանական համայնքը հեղափոխությունից առաջ մեկ անգամ չէ, որ ասել է՝ դատարանները զանգովի և ընտրովի արդարադատություն են իրականացնում: Եվ այսօր կարծիքներ են հնչում, թե կա վտանգ, որ ունքը հանելու փոխարեն աչքը կվնասենք, կադրային բանկի խնդիր կարող է լինել: Ի՞նչ կարծիք ունեք:
– Դրա համար ես նշեցի, որ դա եզակի գործողությունը չէ, որ ապահովելու է կամ երաշխիք է հանդիսանալու, և երկրորդ՝ դա անմիջապես կամ միանգամից պետք է չկիրառվի, որ միանգամից կադրային խնդիր առաջանա։ Ընդունենք, վերահաստատում պետք է լինի գործող դատավորների՝ իրենց զբաղեցրած պաշտոնների համար, և դրան զուգահեռ՝ պետք է իսկապես պատրաստվեն կադրերը, որոնք, գուցե, գան՝ փոխարինելու նրանց, ովքեր չեն վերահաստատվի: Կարծում եմ՝ 1 տարին բավարար է կադրեր պատրաստելու, որոնք կարող են ստանձնել պատասխանատվություն և պարտականություն դատավորի պաշտոնում:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 20-ին Ազգային ժողովի ելույթում ասաց, որ դատավորների աշխատավարձերը 4-5 անգամ պետք է ավելանան և հասնեն 2.5-իցմիլիոն դրամի: Ըստ Ձեզ՝ այսպիսի վարձատրությունը դատավորին հետ կպահի՞ կաշառքից։
– Քանի որ նախորդ բարեփոխումների հայեցակարգի մեջ ևս դատավորի ողջամիտ վարձատրության խնդիրը բարձրացվեց և դատավորների աշխատավարձերը բարձրացվեցին, և մենք՝ իրավապաշտպաններս, քննարկումների ժամանակ սկսեցինք կատակել, որ դա զուգահեռաբար բարձրացնում է նաև կաշառքի դրույքաչափը: Իհարկե՝ սա կատակ էր, բայց դրա հետևում այն մտահոգությունն էր, որ աշխատավարձն ինքն իրենով երաշխիք չէ, որ դատավորը զերծ մնա գործի ելքի համար այլ շահագրգռություններից։ Այո՛, կարևոր է, որ դատավորն ունենա իր կենսապայմանների բավարարման միջոցներ, նյութապես ապահովված լինի, որպեսզի հանկարծ այլ տարբերակով կենսապայմաններն ապահովելու որևէ միտք չառաջանա։ Բայց դատավորի աշխատավարձի հնգապատկումն անկախության բավարար երաշխիք չէ, որ կողմնակի ազդեցություններից զերծ կմնա։
Մենք նաև ունենք խնդիր, որ դրամական կամ ֆինանսական կաշառքի ձևերից բացի՝ մենք ունենք նաև քաղաքական ազդեցությունների հսկայածավալ համախումբ: 2016 թվականին իրականացրինք արդարադատական համակարգում մոնիթորինգ, որտեղ նաև ես էի փորձագետ, և մասնագիտական գնահատումների արդյունքները ցույց տվեցին, որ հանրության շրջանում կա համոզմունք, որ դատավորների վրա գործադիր իշխանության ազդեցությունը բավականին մեծ է, նույնիսկ այնտեղ մատնանշվում է դատախազության ազդեցությունը դատական որոշումների վրա, և հղում է արվում դեռևս սովետական միությունից մնացած մշակույթը և դրա դրսևորումներն անկախ Հայաստանի կյանքում։ Արդարացման որոշումների թիվը շատ փոքր թիվ էր կազմում, և դա չէր վկայում, որ քննչական կամ դատախազական մարմինները պրոֆեսիոնալ են աշխատել։
Որպես ինստիտուցիոնալ լուծում՝ ինչպե՞ս անել, որ, օրինակ, գործադիր, օրենսդիր իշխանության ներկայացուցիչը կամ ԱԱԾ տնօրենը չհամարձակվեն դատավորի հետ կապի մեջ մտնել, հրահանգ իջեցնել
– Սովորաբար, երբ մենք խոսում ենք դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների և մասնավորապես՝ հնարավոր ազդեցությունների չեզոքացման մասին, խնդիրը երկու մասի ենք բաժանում՝ դատավորների անհատական ու ինստիտուցիոնալ անկախության մեխանիզմների ուժեղացում և անհատական մակարդակում բավարար կենսապայմանների համար համարժեք վարձատրություն, ինչպես նաև ծանրաբեռնվածությունը՝ որպես ազդող գործոն, մասնագիտական կարողությունները, որոնք երաշխիք են դատավորի՝ բացարձակ անկախության: Հիմա մենք դրա մի մասն ունենք, մյուս մասը չափազանց կաղում է։
Դատավորների մասնագիտական պատրաստվածության մեծ խնդիր ունենք, և նրանք ունեն մասնագիտական կարողությունների բարձրացման խիստ անհրաժեշտություն, ինչը դեռևս ամբողջությամբ չենք կարողանում լուծել։ Դատավորը գործնականում պաշտպանված չէ: Տեսեք՝ մենք դեռևս խոսում ենք հին մշակույթի և միջավայրի ազդեցությամբ գործող դատաիրավական համակարգի մասին։ Մենք ընդամենը ունենք փոփոխված գործադիր իշխանության մի հատված, ունենք Ազգային ժողով, բայց մենք ունենք դատաիրավական հետխորհրդային մշակույթ, որը մեր իրականությունից արմատախիլ չի արվել։ Մենք այսօր, գուցե, չունենք զանգովի արդարադատություն, բայց չեմ կարծում՝ դատավորների ներքին անկախության խնդիրն ամբողջությամբ լուծված է, ինչը խիստ անհանգստացնող է:

The interview of Factor.am with Haykuhi Harutyunayn, the President of the Protection of Rights without Borders NGO about the reforms in the judiciary.
Harutyunyan, the RA authorities announced, that judiciary reforms has started and as we know, the vetting tool of the transitional justice shall be applied in the process. After that. The judicial community will have a new composition. What do you think about it?
– Since at the current moment we don’t have the full package, it will be hard to evaluate the situation. The problem, that there is a need for the composition of the judges, we stated about it after the April events of 2019, saying that the current judiciary from the perspective of the legislative base, cannot be considered complete to ensure the democratic development. The general idea as a possible promotion mechanism is very important to be taken into consideration. I shall highlight, that the changes of persons cannot be considered a guarantee for the efficient and independent functioning of the whole system, moreover, when the procedures of the election, app
Therefore, only one action as a guarantee to implement the judiciary reform is incomplete as for me.
– The human rights protection and the advocates community mentioned for a few times after the Revolution, that the courts do not implement calling and electing justice. And nowadays, there are different opinions, that there is danger related to the employment issues in the judiciary. What do you think about this?
– As I already mentioned, it’s not a single action to ensure or guarantee and second the latter shall not be applied immediately not to cause an employment problem. Let’s accept, there must be a training for the current judges and in parallel, all the staff shall be trained. I think 1 year is enough to train the staff, who can undertake responsibility in the position of a judge.
– The Prime Minister mentioned in his speech of June 20 at the National Assembly, that the salary of the judges shall increase 4-5 times and reach from 2.5 million AMD to 3 million AMD. What do you think; can the increase of the salary prevent the judges from taking bribes?
– Since the issue of reasonable reimbursement of a judges was also raised in the previous concept paper of the reforms and the salary of the judges was raised, we, the human rights defenders also made jokes that parallel to that, the rate of the bribes were also getting higher. For sure, it’s a joke, but there is a concern behind it, that only the salary is not a guarantee, that the judge will refrain from other interests. Yes, it is important, that the judge shall have his own means of satisfying the conditions not to have a second thought about taking of bribe. However, increasing the salary of a judge is not an enough guarantee to prevent the latter from other influences. We have also a problem, that beside the monetary and financial bribes, we also have political influences in this context, where I am also an expert and according to the professional assessment outcomes, the society has a perception, that the executive branch has a great influence on the judges, moreover we have a problem also of political influences.
In 2016, we implemented a monitoring in the judiciary, where I was involved as an expert and as shown by the expertise assessment there is a perception in the society, that the executive branch has a great influence on the judges, moreover the influence is also visible on the judicial decisions and the post-soviet culture is also visible in the life of independent Armenia.
The decisions related to the justification is very small and it does not state, that the investigative or the prosecutorial bodies were completely professional.
– What to do so that the representative from the executive, legislative branches or the Head of National Security Service do not agree to get in touch with a judge, as an institutional solution?
– Usually, when we talk about the judicial reforms and particularly about the neutralizing the possible influences, the problem therefore is divided into two parts: strengthening the individual and institutional independence mechanisms and ensuring of the relevant reimbursement at individual level. Now we have the half of the mentioned criteria, but the other part is very weak.
We have also a problem of professional training for judges and they need capacity building trainings, which cannot be now fully solved. The judge is not practically protected. As you notices, we still talk about the old culture and the previous judicial system. At the moment, we only one part of changed executive body, we have National Assembly, but we have post-soviet judiciary, which has not been uprooted. Now, we maybe do not have a calling justice, but I don’t think the internal independence problem of judges is fully solved, which is quite concerning.