ԻՊԱՍ-ի կարծիքը «Հասարակական կազմակերպությունների» մասին ՀՀ օրենքի փոփոխությունների նախագծով սահմանված ֆինանսական հաշվետվությունների վերաբերյալ
2014 թվականին «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ն հանդես էր եկել կարծիքով՝ ուղղված նույն թվականին նախատեսված «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի փոփոխությունների նախագծի վերաբերյալ:
Կազմակերպությունը վերստին հաստատում է իր դիրքորոշումը, որ «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ Օրենքի 24-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 3-րդ մասի 2-րդ կետի փոփոխությունները հակասում են միավորումների ազատության վերահսկողության համաչափության պահանջներին և հանդիսանում է միջամտություն կազմակերպության գործունեությանը:
Կազմակերպության կողմից ներկայացված այս գնահատականները դեռևս արդիական են ներկայումս նախատեսված փոփոխությունների համատեքստում և հակասում են ներկայացված միջազգային չափանիշներին:
Երրորդ կողմի միջամտությունը կազմակերպությունների փաստացի գործունեությանը պետք է խիստ հազվադեպ լինի և պետք է ուղղված լինի լուրջ խախտումների վերացմանը:
Նշվածի կապակցությամբ տեղեկացնենք, որ 2018 թվականի հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ ԱՆ կողմից ներկայացվել է «Հասարակական կազմակերպությունների» մասին ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու նախագիծ: Փոփոխություններով նախատեսվում է օրենքով հասարակական կազմակերպությունների կողմից ներկայացվող հրապարակային հաշվետվությունների պայմանների ու ընթացակարգերի խստացում:
ՀՀ ԱՆ կողմից ներկայացված նախագծի փոփոխությունների համաձայն՝ անկախ տվյալ կազմակերպության տեսակից, բոլոր հասարակական կազմակերպությունները պարտավոր են ներկայացնել ֆինանսական հաշվետվություններ: Որպես փոփոխությունների հիմնավորում ներկայացվում է ՀԿ-ների կողմից հանրային հաշվետվողականության ու թափանցիկության ապահովման անհրաժեշտությունը:
[1] Case of Koretskyy and others v. Ukraine, Application no. 40269/02, 3 April 2007, կետ 38
[2] Բացատրական զեկուցագիր CM/Rec(2007)14, Հանձնարարական Եվրոպայի Խորհրդի անդամ երկրներին Եվրոպայում ոչ կառավարական կազմակերպությունների իրավական կարգավիճակի վերաբերյալ: Պարագրաֆ 62, Հոդված 114
[3] Բացատրական զեկուցագիր CM/Rec(2007)14, Հանձնարարական Եվրոպայի Խորհրդի անդամ երկրներին Եվրոպայում ոչ կառավարական կազմակերպությունների իրավական կարգավիճակի վերաբերյալ: Պարագրաֆ 68, հոդված 122

PRWB’s Opinion on the requirement of financial reporting of NGO’s set out in the draft amendments to the RA Law on Non-Governmental organizations
On 2014, the Protection of Rights without Border NGO presented an opinion on the RA draft law on “Making Amendment to the RA Law on Non-Governmental Organizations”.
The Organization once again reaffirms its position, that the changes prescribed in the Part 2 of Paragraph 3 of Article 24 of the RA Law on Non-Governmental Organizations contradict the proportionality requirements of the freedom to assemblies and the latter is considered an intervention to the activity of the Organization.
The assessments presented by the Organization are still actual in the context of the current changes and contradict the international standards.
The intervention of the third party to the actual activity of the organizations should be strictly rare and be directed to the elimination of the serious violations.
In regard to the above mentioned, it should be noted, that on October 29 of 2018 a draft law on “Making Amendments to the RA Law on “Non-Government Organizations” was presented by the RA Ministry of Justice. It is envisaged by the amendments to make the conditions and procedures of the public reports presented by the non-governmental organizations strict by the law.
According to the amendments of the draft law presented by the Ministry of Justice, regardless the type of the given organization, all the non-government organizations should present financial reports. As a justification to the amendments, the necessity to ensure public accountability and transparency by the organizations is mentioned.
[1] Case of Koretskyy and others v. Ukraine, Application no. 40269/02, 3 April 2007, կետ 38
[2] Explanatory Report CM/Rec(2007)14, a recommendation on the legal status of the non-governmental organizations within the Council of Europe member states. Paragraph 62, Article 114.
[3] Explanatory Report CM/Rec(2007)14, a recommendation on the legal status of the non-governmental organizations within the Council of Europe member states. Paragraph 68, Article 122.