Ներկայացվել է ՏՀԶԿ(OECD) Ստամբուլի հակակոռուպցիոն գործողությունների ծրագրի մոնիթորինգի 4-րդ փուլի վերաբերյալ զեկույցը
2018 թվականի հոկտեմբերի 26-ին տեղի է ունեցել Տնտեսական համագործակցության և զարգացման կազմակերպության Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների հակակոռուպցիոն ցանցի Ստամբուլյան հակակոռուպցիոն գործողությունների ծրագրի մոնիթորինգի խմբի անդամների այցը Հայաստանի Հանրապետություն:
Այցի ընթացքում պատվիրակության անդամները հանդիպել են ՀՀ պետական մարմինների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ:
Այցի ընթացքում ներկայացվել է ՏՀԶԿ Ստամբուլի հակակոռուպցիոն գործողությունների ծրագրի մոնիթորինգի 4-րդ փուլի վերաբերյալ զեկույցը, ինչպես նաև քննարկվել են հետագա քայլերը:
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև «Իրավունքների պաշտպանության առանց սահմանների» ՀԿ իրավական հարցերով փորձագետ Հասմիկ Հարությունյանը:
Հիշեցնենք, որ դեռևս 2018 թվականի փետրվար մասին ԻՊԱՍ-ի կողմից ՏՀԶԿ-ին  ներկայացվել էր դատական համակարգի վերաբերյալ համապարփակ տեղեկատվություն:
Հարկ է նշել, որ ԻՊԱՍ-ի կողմից ներկայացված վերլուծությունն ու վեր հանված խնդիրները տեղ են գտել ՏՀԶԿ զեկույցի մեջ, ինչի կապակցությամբ ՀՀ իշխանություններին ներկայացվել են համապատասխան առաջարկություններ, հանձնարարականներ:
Այսօրվա հանդիպմանը ԻՊԱՍ-ի ներկայացուցիչ Հասմիկ Հարությունյանը ներկայացրել է զեկույցի մեջ տեղ գտած հիմնական խնդիրները՝ կապված դատական իշխանության հետ։
Մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել Բարձրագույն դատական խորհրդի կազմին, անդամների ընտրությանն ու գործունեությանը, ներկայացվել են դատավորների նշանակման, կարգապահական պատասխանատվության ինստիուտների օրենսդրական և պրակտիկ խնդիրները:
ԻՊԱՍ-ի ներկայացուցիչը առաջարկ է ներկայացրել նաև ՀՀ ԱՆ դատական իրավական բարեփոխումների  2018-2023 թթ. ծրագիրը նորովի քննարկման առարկա դարձնել՝ հաշվի առնելով քաղաքական վերջին փոփոխությունները:

The Report on the OECD Istanbul Anti-Corruption Action Plan Fourth Evaluation Round was presented
On October 26 of 2018, the delegation of the OECD Istanbul Anti-Corruption Action Plan for Eastern Europe and Central Asia Monitoring Group made a study visit to Armenia.
During the study visit, the delegation members had meetings with the representatives of state bodies and civil society.
The report on the fourth round evaluation of the OECD Istanbul Anti-Corruption Action Plan was presented, as well as the further steps were discussed during the mentioned visit.
Hasmik Harutyunyan, the legal expert of the “Protection of Rights without Borders” NGO also participated in the meeting.
It should be mentioned, that on February 10 of 2018 comprehensive information about the judicial system was presented by the Protection of Rights without Borders NGO. It is also worth mentioning that the analysis submitted by the PRWB as well as the raised issues were included in the OECD report, in regard to which the respective recommendations have been submitted to the RA Government.
During the meeting, PRWB representative Hasmik Harutyunyan presented the main problems in regard to judiciary included in the report.
Particularly, a reference to the composition of the Highest Judicial Council, selection of its members and activities was made, the legislative and practical problems regarding the appointment, disciplinary sanctioning institutes of the judges were presented.
Hasmik Harutyunyan presented a recommendation to make the RA MOJ judicial legislative reform 2018-2023 program matter of discussion, taking into consideration the latest reforms with the civil society participation.