«ՀՀ-ում 2018 թ. ապրիլյան խաղաղ ցույցերի մասնակիցներին իրավական աջակցության և արդյունավետ պաշտպանության միջոցների ապահովում» ծրագիր
2018թ. հուլիսի 1-ից «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպությունը գործընկեր կազմակերպությունների և փաստաբանական գրասենյակների հետ համատեղ «Հանուն Ժողովրդավարության Եվրոպական հիմնադրամի» ֆինանսական աջակցությամբ իրականացնում է «Հայաստանի Հանրապետությունում 2018 թվականի ապրիլյան խաղաղ ցույցերի մասնակիցներին իրավական աջակցության և արդյունավետ պաշտպանության միջոցների ապահովում» ծրագիրը:
Ծրագրի հիմնական նպատակն է իրավական աջակցություն տրամադրել ՀՀ-ում 2018թ. ապրիլին կայացած խաղաղ ցույցերի ժամանակ բռնության ենթարկված անձանց:
Մասնավորապես, ծրագրի շրջանակներում կիրականացվի 2018 թվականի ապրիլյան դեպքերի ժամանակ բռնության ենթարկված քաղաքացիների ներպետական պաշտպանության միջոցների, ինչպես նաև կոնվենցիոնալ մեխանիզմների կիրարկում:
Թվով  19 անձանց վերաբերյալ  գանգատներ կներկայացվեն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ կոնվենցիայի մի շարք հոդվածների խախտումների հիմքով:
Ծրագրի շրջանակներում  2018 թվականի ապրիլի 13-ից 25-ն ընկած ժամանակահատվածում խոշտանգումների և այլ անօրինական գործողությունների արդյունքում տուժած քաղաքացիներին իրավական աջակցություն  կցուցաբերվի 41 քրեական և 14 վարչական վարույթի շրջանակներում:

“Ensuring Legal Assistance and Effective Remedies for the Participants of Peaceful Assemblies of April, 2018 in the Republic of Armenia”
Since July 1 of 2018, “The Protection of Rights without Borders” NGO, with the financial support of “European Endowment for Democracy Foundation”, has been implementing a project on “Ensuring Legal Assistance and Effective Remedies for the Participants of the Peaceful Assemblies of April, 2018 in the Republic of Armenia”.
The Project aims at providing legal assistance to the people subjected to violence during the peaceful assemblies of 2018 in the Republic of Armenia.
Particularly, within the scope of the Project, application of domestic remedies, as well as the conventional mechanisms of the people subjected to violence during the April events of 2018 will be implemented.
Approximately 30 complaint-application will be filed to the European Court of Human Rights on ground of violation of a number articles prescribed by the Convention.
Legal assistance will be provided to the citizens involved in approximately 70 administrative and criminal proceedings instituted in the outcomes of violations and other illegal activities during the period of April 13-25 of 2018.