Համակարգային անպատժելիությունը՝ որպես մարտահրավեր
2017թ. հուլիսի 18-ին տեղի ունեցավ, «Համակարգային անպատժելիությունը՝ որպես մարտահրավեր քրեական արդարադատությանը» խորագրով հանրային քննարկումը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, ովքեր իրենց գնահատականները տվեցին  Հայաստանում քրեական արդարադատություն իրականացման, իրավունքի սահմանափակման, ամբաստանյալների նկատմամբ բռնությունների, փաստաբանների գործունեությանը խոչընդոտելու, դատարանների և դատավորների անկախության վերաբերյալ:
Քննարկմանը իր խոսքով հանդես եկավ նաև «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ՝ Հայկուհի Հարությունյանը:
Հայկուհի Հարությունյանը իր ելույթում տեղեկացրեց, որ  «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ի կողմից ներկայացվել է վերջին շրջանում «Սասնա Ծռեր» խմբի գործողությունների և դրան շաղկապված իրադարձությունների մասնակիցների, մասնավորապես փաստաբանների նկատմամբ տեղի ունեցող մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ տեղեկանքը:
Նրա խոսքով՝ դատավարությունների ժամանակ փաստաբանների զննության երևույթը, ինչպես նաև ամբաստանյալների փաստաբաններին պատասխանատվության ենթարկելը և դատական նիստերի դահլիճից հեռացնելը գնահատվել է, որպես  մարդու իրավունքների խախտում միջազգային ստանդարտների համատեքստում:
«Ես պատասխանատու կերպով հայտարարում եմ, որ իրավաչափության տեսանկյունից փաստաբանների զննությունը, որը իրականացվում է չի համապատասխանում միջազգային ստանդարտներին և հանդիսանում է կոպիտ խախտում: Այսինքն՝ մեր օրենսդրությունը,  մասնավորապես՝ դատական օրենսգիրքը, որը սահմանում է ընդհանուր կարգով, անվտագության տեսանկյունից այդ զննության իրականացման գործընթացը, որևէ մասնավորեցում չունի ժամանակակից տեխնիկայի օգտագործման, նման զննության իրականացնելու մասով:»-ասաց Հ. Հարությունյանը:
Ըստ նրա՝ զննությունը բացի քրեական դատավարությունից, որը տվյալ իրավիճակում կիրառելի չէ, սահմանվում է վարչական վարույթի հետ կապված և դեռևս պգտագործվում է ԽՍՀՄ տարիներին գործող օրենսդրությունը, որը որևէ ընթացակարգ չունի:
Իրավապաշտպանի խոսքով՝ տեղեկանքում ներկայացվել է նաև այլ պետությունների փորձը կոնկրետ դատական անվտանգության տեսնկյունից նման զննության իրականացման մասով, ինչպես նաև հենց վկայակոչված օդանավակայանում իրականացված նման զննության իրավական հիմքերը, որը Եվրոպայի խորհրդի համապատասխան հանձնարարականով իրականացվող գործընթաց է և ունի շատ հստակ և մանրամասն ընթացակարգ:
Բոլոր այն դեպքերում, երբ պետությունը իրականացնում է տվյալ տեսակի գործառույթ իր գործակալների միջոցով, բայց այդ ընթացակարգը հստակ և մանրամասն կանոնակարգված չէ, ապա դա չի կարող որպես երևույթ համարվել իրավաչափ:
«Կազմակերպությունը իր պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել բոլոր այն փաստաբաններին ում իրավունքները խախտվել են և նրանց շահերը ներկայացնել բոլոր ներպետական և միջազգային ատյաններում-սահմանափակեց իր խոսքը Հայկուհի Հարությունյանը:
Տեղեկանքը ամբողջությամբ՝  Տեղեկանք Մարդու իրավունքների և արդարադատության ճգնաժամը Հայաստանում 2017 թվականի հունվար-հուլիս ամիսներին

A public discussion on the topic “Systematic Impunity as a Challenge to Criminal Justice” was organized on July 18 of 2017.
Civil society representative participated in the meeting, who made their assessments in regard to the implementation of criminal justice in Armenia, restriction of rights, violations used against the detainees, hindrance of advocates’ professional activities, independence of the courts and judges.
Haykuhi Harutyunyan, the President of the “Protection of Right without Borders” NGO also made remarks during the discussion. During her speech, Haykuhi Harutyunyan mentioned that an information note in regard to the violations against the participants of “Sasna Tsrer” Group activities and other related events and especially violations against the advocates has been elaborated by the Protection of Right without Borders NGO.
As stated by Haykuhi Harutyunyan, the examination of the advocates during the trails, as well as the sanctioning of the defendants’ advocates was evaluated as human rights violation within the context of international standards.
“I responsibly announce that from the point of legitimacy, that the applied examination of the advocates does not correspond to the international standards and is considered a gross violation. Therefore, our legislation, particularly the Criminal Code, which sets the general provisions for the implementation procedure of that examination from the point of security, does not imply any specification in regard to the use of modern equipment, as well as conducting of such examination” – mentioned H. Harutyunyan.
According to Haykuhi Harutyunyan, the examination, except criminal procedure, which is not applicable in the mentioned situation, is established with the administrative proceeding and in this regard the USSR legislation is still applied, which does not imply any procedure.
As stated by her, international experience on the implementation of such examination in regard to concrete judicial security has been studied. It should be mentioned, that by the above mentioned study, the legal grounds for conducing of such examination in the mentioned airport is a procedure implemented in accordance with the respective recommendation of the Council of Europe and has very concrete and detailed procedure.
In all these cases, when the state exercises concrete function through its agents, but that procedure is not concretely and detailed regulated, the latter cannot be considered legitimate.
“The Organization expressed it’s readiness to support all the advocates, whose rights were violated and represent their interests in all the national and international instances” – concluded Haykuhi Harutyunyan.
The full versions of the information note “The crisis of Human Rights and Justice in Armenia during the months of January-July of 2017”.