Դատախաղ-մրցույթի հաղթող թիմերի այցելությունը Լյուքսեմբուրգ եւ Բրյուսել՝ ԵՄ ինստիտուտներ
2013 թվականի սեպտեմբերի 29 – հոկտեմբերի 5-ը «Իրավունքների Պաշտպանություն Առանց Սահմանների» հասարակական կազմակերպության կողմից Հայաստանում առաջին անգամ կազմակերպված ԵՄ արդարադատության դատարանի մոդելային դատախաղի արդյունքում հաղթող ճանաչված թիմերը այցելեցին Լյուքսեմբուրգ և Բրյուսել` ԵՄ ինստիտուտներ:
Հոկտեմբերի 1-ին խումբը հյուընկալվեց Եվրոպական Միության հանձնաժողովի կողմից, որտեղ մասնակիցների համար Եվրոպական Միության կառուցվածքի, գործունեության սկզբունքների, անդամակցության կանոնների, վերաբերյալ դասախոսություն ներկայացրեց ԵՄ միջազգային հարաբերությունների քաղաքական վերլուծաբան Մաուրո Գալուսիոն:
Հոկտեմբերի 2-ին խումբը այցելեց Լյուքսեմբուրգ` ԵՄ արդարադատության դատարան, որտեղ մասնակիցները երկու դասախոսության մասնակցեցին ` «Եվրոպական միության արդարադատության դատարանի գործունեությանը» և «Եվրոպական միության արդարադատության դատարանի կայացված որոշումները և ազդեցությունը» խորագրերով: Վերջինիս շրջանակներում ներկայացվեց ազգությամբ հայ անձանց մասնակցությամբ ԵՄ արդարադատության դատարանի կողմից քննված գործերը: Խումբը շրջայց անցկացրեց նաև Եվրոպական Արդարադատության դատարանի շենքով և ծանոթացավ նիստերի դահլիճներին, գրադարանին և դատավորների գրասենյակներին:
Հոկտեմբերի 3-ին մասնակիցներն այցելեցին Եվրոպական միության Խորհրդարան և Պառլամենտարիում, որտեղ մոտ հինգ ժամվա ընթացքում ինտերակտիվ մեթոդով ծանոթացան ԵՄ հիմնադրմանը, հետագա զարգացմանը և ներկայիս գործունեությանը:
Այցելության վերաբերյալ կազմակերպությունը նախատեսում է կազմակերպել շնորհանդես, որի ընթացքում դատախաղ մրցույթի տարբեր փուլերում մասնակցություն ունեցած անձանց կներկայացվի այցելության մանրամասն արդյունքները, ինչպես նաև տեղի կունենա մասնակցության վկայականների պաշտոնական հանձման արարողություն:
Շնորհանդեսին հրավիրված են լինելու ինչպես մամուլի ներկայացուցիչներ, այնպես էլ դատախաղ մրցույթի ընթացքում, որպես դատավոր հանդես եկած անձիք:

Study visit to the eu institutions in Luxembourg and Brussels
The winning team of the EU Court of Justice moot court competition implemented for the first time in Armenia by “Protection of Rights without Borders” NGO made a study visit to the EU institutions in Luxembourg and Brussels for the period 29 September to 5 October 2013.
On 1 October the group visited the European Union Commission where a lecture on the European Union structure, operating principles and accession rules was given to the participants by political analyst of international relations Mauro Galuccio.
On 2 October the group made a visit to the EU Court of Justice in Luxembourg where they participated in two lectures on “The Functioning of the European Union Court of Justice” and “The Impact of and Decisions Held by the European Union Court of Justice”. Within the scope of these lectures the participants were presented with cases heard by the EU Court of Justice involving Armenian nationals. The group also toured the building of the EU Court of Justice and became familiar with its conference room, library and judges’ offices.
On 3 October the participants visited the European Union Parliament and Parlamentarium where they became acquainted with the establishment of the EU, as well as its current functioning and development activities through an interactive method in about five hours.