Մարդու իրավունքներն ու ժողովրդավարությունը երբեք չպետք է ստորադասվեն էներգետիկ շահերին. ՀՀ մի խումբ հասարակական կազմակերպությունների հայտարարությունը
2022 թ․ հուլիսի 18-ին Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը Բաքու կատարած այցի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ստորագրել է մտադրությունների հռչակագիր, որի համաձայն՝ հինգ տարվա ընթացքում Հարավային գազային միջանցքով գազի մատակարարումները Ադրբեջանից կրկնակի կավելանան՝ մինչև 2027թ. ամեն տարի Եվրոպային մատակարարելով 20 մլրդ խորանարդ մետրից ոչ պակաս գազ:
Այսպիսով՝ Եվրոպական միությունը գազի գործարք է ստորագրել ամբողջությամբ ավտորիտար ռեժիմով ագրեսոր պետության՝ Ադրբեջանի հետ, որն իր գործողություններով ոտնահարել է միջազգային մարդասիրական իրավունքները, և որի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում (Արցախ) ընդամենը 2 տարի առաջ իրականացված պատերազմական հանցագործությունները, մարդու իրավունքների շարունակական հանցավոր խախտումները, հայատյաց ռասիստական քաղաքականությունը ու դրանց հետևանքները պատշաճ ուշադրության չեն արժանացել, չեն դատապարտվել և պատասխանատվության չեն ենթարկվել:
Իլհամ Ալիևի հետ կնքած գազային այս գործարքով շարունակվում է այն արատավոր մոտեցումը, որ կոռումպացված բռնապետն ու ագրեսորը կարող է «լավ գործընկեր» լինել ժողովրդավարության և մարդու իրավունքների արժեքների հիման վրա գործող միջազգային կառույցի համար։
Մինչդեռ այս գործարքն, ըստ էության, ԵՄ-ի կողմից տարիներ շարունակ Ռուսաստանի հակամարդկային և հակաքաղաքակրթական ռեժիմի հետ էներգետիկ համագործակցության քաղաքականության վերարտադրումն է, ինչը քաջալերում էր պուտինյան ռեժիմին՝ շարունակելու ագրեսիան և պատերազմական հանցագործություններն Ուկրաինայի դեմ: Անհավատալի է և ծայրահեղ մտահոգիչ, որ Եվրոպական միության համար դեռևս պարզ չէ, որ անպատժելիության և ռեալ պոլիտիկի «սնուցման» գրեթե երկու տասնամյակն է դարձրել Պուտինի ռեժիմն այն, ինչ այն հանդիսանում է այսօր: Հակառակ դեպքում, ստացվում է, որ ժողովրդավարական Եվրոպան պատրաստ է զիջել իր արժեքները հանուն այսրոպեական տնտեսական բարեկեցությանը։
Ակնհայտ է, որ ներկայիս էներգետիկ ճգնաժամի և համաշխարհային սովի ռիսկի իրավիճակում Եվրոպական միությունը և աշխարհը կարիք ունեն արագ լուծելու առաջացած էներգետիկ և սննդի դեֆիցիտի խնդիրը, և թե՛ Եվրոպական միությունը, թե՛ աշխարհն ունեն բավարար ռեսուրսներ նշված խնդիրները արժանապատվությամբ լուծելու համար։
Այն պայքարը, որը ներկայումս մղում է Ուկրաինան՝ դիմագրավելով պուտինյան ռեժիմի ագրեսիային, և որը երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո ամենամեծ մարտահրավերն է միջազգային իրավունքին ու մարդկային քաղաքակրթությանը, արժանի է ավելի սկզբունքային, արդար, հեռանկարային, թեկուզ ավելի թանկ լուծումների։
Միայն այսպիսի մոտեցմամբ կարելի է դիմագրավել, կանխել և վերջ դնել բռնապետական պետությունների ապօրինի գործողություններին ու շանտաժի միջոցով միջազգային հարցեր լուծելու պրակտիկային:
Եվրոպական միության և Իլհամ Ալիևի միջև գազային պայմանագիրն այն ուղերձը չէ, որ պետք է ստանան միջազգային հանրությունը, տարածաշրջանի պետություններն ու հասարակությունները Ուկրաինայի դեմ պուտինյան ռեժիմի կողմից սանձազերծած պատերազմի ժամանակահատվածում։
Մի կոռումպացված ագրեսոր բռնապետի պատժելու համար մեկ ուրիշին պարգևատրելը, անխուսափելիորեն խաթարում է միջազգային արդարադատությունը և խրախուսում անպատժելիությունն ու բիրտ ուժի կիրառումը՝ որպես արդյունավետ միջազգային պրակտիկայի միջոցներ:
Արևմտյան ժողովրդավարությունները կարող են և պարտավոր են գտնել առկա մարտահրավերները հաղթահարելու այնպիսի լուծումներ, որոնք չեն ստորադասում մարդու իրավունքները, ժողովրդավարությունը, արդարադատությունն ու միջազգային մարդասիրական իրավունքը տնտեսական, էներգետիկ և գեոպոլիտիկ նպատակահարմարություններին:

Human rights and democracy must never be subordinated to energy interests։ Statement by a group of the RA non-governmental organizations
21 July 2022
On 18 July 2022, during the visit to Baku, the European Commission President Ursula von der Leyen and the President of Azerbaijan Ilham Aliyev signed a memorandum of understanding, which intends to double imports of Azeri gas through the Southern Gas Corridor to at least 20 billion cubic metres a year by 2027.
Thus, the European Union signed a  gas deal with Azerbaijan, a fully autocratic regime and an aggressor country, whose actions violated the international humanitarian law, and whose war crimes perpetrated in Nagorno-Karabakh (Artsakh) only two years ago, continuous human rights crimes,  armenophobic racist policy and their consequences have not been properly addressed, have not been censured and made accountable for.
This gas deal signed with Ilham Aliyev continues the vicious approach that a corrupt dictator and aggressor can still be a “good partner” to an international body functioning on the values of democracy and human rights.
Whereas, this deal is essentially the reproduction of EU’s policy of energy cooperation with Russia’s anti-humanitarian and anti-civilizational regime that lasted for years on end and encouraged Putin’s regime to continue its aggression and war crimes against Ukraine. It is unbelievable and extremely concerning that it is not yet clear to the European Union that almost two decades of impunity and the real-politic’s “feeding and nurturing” have got Putin’s regime to what it has become today. Ultimately, it turns out that the democratic Europe is ready to compromise its values for the sake of the economic prosperity of this instant.
It is obvious that in the conditions of the current energy crisis and the risk of world hunger, the European Union and the world need to quickly solve  the issue of energy and food deficit, However,  both the European Union and the world have enough resources to solve the aforementioned issues with dignity.
The fight that Ukraine is currently fighting by confronting the aggression of Putin’s regime, the biggest challenge to the international law and human civilization since the second world war, deserves more principled, fair, long-term solutions, even if they are more expensive.
Only with such an approach is it possible to confront, prevent and put an end to dictatorial countries’ illegal actions, and their practice of solving international issues through blackmail.
The contract between the European Union and Ilham Aliyev is not the message that the international community, countries and societies of the region should get during the period of the war unleashed by Putin’s regime against Ukraine.
Rewarding one corrupt aggressor dictator to punish another one inevitably undermines international justice and encourages impunity and the use of brute force as effective means of international practice.
The Western democracies must and are able to find such solutions to the current challenges that do not subordinate human rights, democracy, justice and the international humanitarian law to economic, energy, and geopolitical expediency.