Հայտարարություն Ղազախստանի ներքաղաքական գործընթացներին Հայաստանի զինված ուժերի հնարավոր ներգրավման մասին
2022թ. հունվարի 2-ին Ղազախստանում հեղուկ գազի գնի կտրուկ բարձրացման որոշման դեմ սկսված ցույցերը տարածվել են ամբողջ երկրով և վերածվել բռնապետական ռեժիմի դեմ ժողովրդական շարժման: Պաշտոնական տեղեկությունների համաձայն՝ կան ավելի քան 300 վիրավորներ, և տասնյակ սպանվածներ ցուցարարների և ոստիկանների շրջանում: Հարյուրավոր ցուցարարներ ձերբակալված են՝ առանց մարդու իրավունքների տարրական երաշխիքների ապահովման: Երկրի մի շարք քաղաքներում և Ալմա-Աթայի […]
Քաղաքացիական համերաշխության պլատֆորմի անդամների և այլ ՀԿ-ների՝ Ղազախստանում ստեղծված տագնապալի իրավիճակի վերաբերյալ համատեղ հայտարարությունը
Մենք՝ Քաղաքացիական համերաշխության պլատֆորմի ներքոստորագրյալ անդամներս ու հայտարարությանը միացած մյուս ՀԿ-ները, չափազանց մտահոգված ենք Ղազախստանում ստեղծված լարված իրավիճակով։ Արագ զարգացող իրադարձությունների լույսի ներքո կոչ ենք անում բոլոր ցուցարարներին զերծ մնալ բռնություն գործադրելուց և Ղազախստանի իշխանություններին՝ ապահովել, որ ցույցերին ի պատասխան ձեռնարկված բոլոր գործողությունները լիովին համահունչ լինեն մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքով ստանձնած պարտավորություններին և միտված լինեն […]

Statement on Possible Engagement of Armenian Armed Forces in Internal Processes in Kazakhstan
Protests that erupted in Kazakhstan on 2 January 2022 against the spike in liquefied gas price spread across the country and turned into a national movement against the dictatorial regime. According to official information, more than 300 people have been injured, and several dozen police officers and protesters have died. Hundreds of protesters have been […]
Joint statement by members of the Civic Solidarity Platform and other NGOs on the alarming situation in Kazakhstan
Joint statement by members of the Civic Solidarity Platform and other NGOs on the alarming situation in Kazakhstan 6 January 2022 We, the undersigned members of the Civic Solidarity Platform (CSP) and other NGOs are extremely concerned about the tense situation in Kazakhstan. In the light of rapidly evolving events, we urge all protesters to […]