Լուսինե Լալայանը ավարտել է Հովհաննես Թումանյանի անվան պետական մանկավարժական ինստիտուտի պատմության ֆակուլտետը:
Լուսինե  Լալայանը 2007 թ.-ից մինչև 2012 թ.-ը աշխատել է Հելսինկյան Քաղաքացիական Ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակում, որտեղ զբաղեցրել է ծրագրերի օգնականի, իսկ հետագայում հասարակության հետ կապերի բաժնի մասնագետի պաշտոնը:
Որպես մոնիթոր մասնակցել է մարդու իրավունքների պաշտպանության վիճակի բարելավմանն ուղղված մոնիթորինգներին, որոնք իրականացվել են ՀՀ-ի փակ և կիսափակ հաստատություններում:  Մասնակցել է մարդու իրավունքների պաշտպանությանը ուղղված բազմաթիվ դասընթացների:
2015թ.-ի սեպտեմբերից Լուսինե Լալայանը միացել է «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ի աշխատակազմին՝ զբաղեցնելով կազմակերպության ադմինիստրատիվ օգնականի պաշտոնը:

Lusine Lalayan graduated from Vanadzor State University after Hovhannes Tumanyan, Faculty of History.
From 2007-2012, Lusine Lalayan worked at Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor Office, where she held the position of the project assistant and later the position of public relations specialist.
As a monitor, L. Lalayan participated in the monitoring directed towards the improvement of human rights protection conducted in RA closed and semi closed institutions. She has participated in different human rights protection trainings.
From September of 2015, Lusine Lalayan joined the staff of the “Protection of Rights without Borders NGO” holding the position of the Administrative Assistant.