Հայտարարություն.Բաց Հասարակության Հիմնադրամներ-Հայաստան գրասենյակի նկատմամբ ոտնձգությունների վերաբերյալ
05 հունիս, 2019թ.
Մենք, ներքոստորագրյալ քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններս, մեր աջակցություն ենք հայտնում 1997 թ.-ից Հայաստանի Հանրապետությունում իրականացվող Բաց Հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան գրասենյակի գործունեությանը:
Մշտապես հանդես գալով բազմակարծության, խոսքի ազատության եւ մարդու իրավունքների սկզբունքների պաշտպանությամբ, ողջունում ենք 2018 թվականի Թավշյա հեղափոխության արդյունքում ձեւավորված կարծիքի ազատ արտահայտման իրավունքի անհրաժեշտ միջավայրի ստեղծումը:
Վերջին օրերին, սակայն քաղաքացիների մի խմբի կողմից Բաց Հասարակության հիմնադրամներ – Հայաստանի գրասենյակի մոտ իրականացված ցույցերի թիրախավորված բնույթը, հասարակական կարգի պահպանություն իրականացնող ոստիկաննների նկատմամբ սադրանքները, Հիմնադրամի աշխատակիցների նկատմամբ սպառնալիքները, ազգային շահերի անվան տակ բռնության, ատելության խոսքի տարածման դրսեւորումներն անընդունելի են հենց մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսանկյունից :
Խեղաթյուրված եւ իրականությանը չհամապատասխանող տեղեկությունների, մտացածին ենթադրությունների եւ դրանց հիման վրա գնահատականների տարածումը, ապարդյուն փորձ է նսեմացնելու մարդու իրավունքների պաշտպանության, հաշվետու եւ թափանցիկ կառավարման ձեւավորման գործում քաղաքացիական հասարակության դերն ու նշանակությունը, որի աջակցման գործում իր ներդրումն ունի Բաց Հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստան հիմնադրամը:
Ավելին, բողոքի ակցիաների իրականցման նման գործողությունները հանգեցնում են միավորումների ազատության իրավունքի սահմանափակմանը, որը հակասում է ժողովրդավարական եւ իրավական պետության սկզբունքներին: Անհրաժեշտ է նշել ՀՀ ոստիկանության կողմից այդ ցույցերի ընթացքում դրսեւորվող բացառիկ զուսպ պահվածքը ցույց անող քաղաքացիների նկատմամբ: Միաժամանակ անհրաժեշտ ենք համարում ընդգծել, որ արդեն մի քանի օր է, ինչ չի ապահովվում Հիմնադրամի բնականոն գործունեության հնարավորությունը:
Կոչ ենք անում իրավապահ մարմիններին միջոցներ ձեռնարկել հասարակական կարգը պահպանելու, աշխատակիցների եւ այցելուների անարգել ու անվտանգ տեղաշարժն ապահովելու ուղղությամբ, ինչպես նաեւ կանխել հնարավոր ոտնձգությունները մարդկանց կյանքի, առողջության ու գույքի նկատմամբ.

Announcement on the Harassment against the Open Society Foundations–Armenia
We, the undersigned civil society organizations, express our support to the activity of the Open Society Foundation active in the Republic of Armenia since 1997.
We welcome the establishment of the necessary environment for the freedom of expression as a result of the Velvet Revolution in 2018.
Nevertheless, during the last days, a group a citizens have been constantly protesting near the office of the Open Society Foundations, the nature, the harassments against the police keeping the public order, the threatening against the employees of the Foundation, the demonstrations of hate speech and violence of which are unacceptable from the perspective of human rights protection.
The dissemination of the false and forged information and the evaluations on their ground are useless attempts to humiliate the human rights protection, the role and essence of the civil society organizations in the formation process of accountable and transparent governance and where the Open Society Foundations – Armenia has its own contribution.
Moreover, such protest movements lead to the limitations of the freedom of associations, which contradicts the principals of democracy and legal state. It is also worth mentioning, that its already a few days that the proper activities of the Foundation is not ensured.
We urge the law enforcement bodies to take measures to maintain the public order and to ensure the secure movements of its employees and visitors, as well as prevent the possible harassment against their lives, health and property.