«Էլեկտրիկ Երևանի» առնչությամբ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու մասին որոշումը բողոքարկվել է ՀՀ գլխավոր դատախազին
2019թ. մարտի 14-ին «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ն  բողոք է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն 2015թ. հունիսի 23-ին ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի՝ էլեկտրաէներգիայի սակագինը թանկացնելու դեմ «Ո՛չ թալանին» քաղաքացիական նախաձեռնության կողմից իրականացված նստացույցի արդյունքում տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ Հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցված թիվ  քրեական գործով վարույթը կասեցնելու հատուկ քննչական ծառայության որոշման դեմ:
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ն քրեական վարույթի շրջանակներում ներկայացրել է հավաքի մասնակիցների շահերը:
Կազմակերպությունը 2019թ. մարտի 7-ին ստացել է թիվ 62217915 քրեական գործով վարույթը կասեցնելու մասին ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության որոշումը: Քննիչը իր որոշումը հիմնավորել է նրանով, որ «հնարավոր բոլոր քննչական և դատավարական գործողությունների կատարման արդյունքում հայտնի չեն դարձել այն անձինք, որոնք գործով պետք է ներգրավվեն որպես մեղադրյալ, ուստի սույն քրեական գործով վարույթը ներկա պահին ենթակա է կասեցման…»:
Կազմակերպությունը դատախազություն ներկայացված բողոքում պնդել է, որ վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից չեն իրականացվել անհրաժեշտ և հնարավոր բոլոր քննչական և դատավարական գործողությունները քանի որ, հակառակ պայմաններում, վարույթն իրականացնող մարմինը կարող էր հայտնաբերել այն անձանց, ովքեր տվյալ քրեական գործով պետք է ներգրավվեին որպես մեղադրյալներ:
Թիվ 62217915 քրեական գործի շրջանակներում վարույթն իրականացնող մարմինը, ի լրումն հավաքի մասնակից քաղաքացիների, լրագրողների և զանգվածային լրատվամիջոցների այլ ներկայացուցիչների, ոստիկանության ծառայողների ցուցմունքների, տարբեր փորձաքննությունների եզրակացությունների և այլ ապացույցների, տիրապետել է նաև լրատվական միջոցների տասնյակ տեսանյութերի, որոնք լուսաբանել են 2015թ. հունիսի 23-ին Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտայում տեղի ունեցած հավաքի և այն ուժով ցրելուն ուղղված գործողություններին ու դրանց ներգրավված ոստիկանության ծառայակիցներին, ինչպես նաև քաղաքացիական անձանց:
Ավելին, տուժողներն իրենք են վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացրել իրենց նկատմամբ բռնություն գործադրած համազգեստով և քաղաքացիական հագուստով անձանց վերաբերող տեսանյութեր և  լուսանկարներ:
Հիշեցնենք, որ 2015թ. հունիսի 23-ին իրականացվող նստացույցի ընթացքում ոստիկանության ծառայողների կողմից կիրառվել է հատուկ միջոց ջրանետ, բացի այդ ոստիկանության աշխատակիցները ֆիզիկական բռնություն են կիրառել, հավաքի մասնակիցներին  նկատմամբ նրանց բերման ենթարկելու, վատ վերաբերմունքի ենթարկելու, հավաքը և ոստիկանության գործողությունները լուսաբանող լրագրողների օրինական մասնագիտական գործունեությունը խոչընդոտելու, լրագրողների տեսաձայնագրող սարքավորումները վնասելու կամ ոչնչացնելու միջոցով:
2015թ. հունիսի 23-ին Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտայից և հարակից տարածքներից համազգեստով և քաղաքացիական հագուստով ոստիկանության աշխատակիցները բերման են ենթարկել 237 քաղաքացիների, այդ թվում՝ հարվածելով, ծեծելով նրանց՝ օգտագործելով վահաններն ու մահակները: Բերման ենթարկված  տարվել են ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի, ինչպես նաև Արմավիրի և Արագածոտնի մարզերի տարբեր ստորաբաժանումներ, որտեղ նրանք պահվել են բերման ենթարկված անձանց իրավունքների խախտման պայմաններում: Մասնավորապես, նրանց պահել են օրենքով նախատեսվածից ավելի ժամկետով, առանց իրավունքների պարզաբանման, առանց թույլատրելու զանգ կատարել հարազատներին ու հրավիրելու փաստաբանի և այլն: Մի շարք անձինք ծեծի և վատ վերաբերմունքի այլ տեսակների են ենթարկվել ինչպես համազգեստով, այնպես էլ քաղաքացիական հագուստով ոստիկանության աշխատակիցների կողմից:
Ոստիկանության ներկայացուցիչները առանձնահատուկ դաժան վերաբերմունք են ցուցաբերել իրենց մասնագիտական օրինական գործունեությունն իրականացնող լրագրողների նկատմամբ: Դեպքի վայրից լուսաբանում իրականացնող գրեթե բոլոր լրագրողները հարձակման են ենթարկվել, ոմանց նկատմամբ կիրառվել է բռնություն, ծեծ, մյուսներից վերցվել են տեսանկարահանող սարքերը, կոտրել դրանք ու վերցրել հիշողության քարտերը:

The decision to suspend criminal proceedings on Electric Yerevan case has been appealed to the RA General prosecution
On March 14 of 2019, the Protection of Rights without Borders NGO filed an appeal to the RA Prosecutor General’s Office against the decision of the Special Investigation Service on discontinuing the proceeding of the criminal case instituted at the Special Investigation Service regarding the events in the outcomes of the sit-in within the “No Robbery” civic initiative against the raise of the electricity fees.
Within the scope of the criminal proceeding, the Protection of Rights without Borders NGO presented the interests of the peaceful assembly participants.
On March 7 of 2019, the Organization received the decision made by the RA Special Investigation Service to discontinue the proceeding of the criminal case number 62217915. The investigator reasoned, that “in the outcomes of the all the possible investigative and trial activities, the persons, who should be involved as accused in the current case, are not detected, therefore the proceeding of the current criminal case is a subject to discontinuation…”.
The Organization stated in the appeal filed to the Prosecutor, that the body in charge of conducting the proceeding, did not carry out all the necessary and possible investigative and trial activities, since in the opposite conditions, body in charge of conducting the proceeding could detect the persons, who were involved as the accused within the current criminal case.
Within the scope of the criminal case number 62217915, the body in charge of conducting the proceeding, in addition to the evidence given by the citizens, journalists, who participated in the peaceful assemblies, and other representatives of media, policemen, different expertise conclusions and other proofs, possessed also a number of videos by media, which covered the activities and the policemen, who were engaged in those activities, as well as civilians covering the events of June 23 of 2015 in Baghramyan avenue.
Moreover, the victims themselves presented the body in charge of conducting the proceeding the materials and pictures of those people in civilian clothes, who subjected the latter to violence. It should be mentioned, policemen used special measure water cannon, besides the policemen also used physical violence, demonstrated inhumane, degrading treatment against the participants of the demonstration, hindered the activities of the journalists carrying out their professional duties, damaged the video and audio recording devices during the sit-in strike of June 23 of 2015.
On June 23 of 2015, the police workers in civilian clothes detained 237 citizens from Baghramyan avenue and close areas beating the latter with police batons. The detainees were taken to different police stations in Yerevan, Armavir and Aragatsotn regions, where the latter were kept in the conditions of the violation of the rights of the detainees. Particularly, the latter were kept more than as it is prescribed by law, without the clarification of their rights, without allowing them to call their relatives and inviting of the an advocate. A number of people were subjected to violence and beating both by the policemen in uniform and in civilian clothes.
The police representatives showed particularly inhumane treatment against the journalists carrying out their professional duties. All the journalists covering the events were attacked, a number of journalists were subjected to violence, took their video tapes, broke the latter and took the memory cards.