ՔՀԿ-ների հայտարարությունը քաղաքացիական հասարակության բնապահպանական կազմակերպություններին թիրախավորելու վերաբերյալ
Հայաստանում եղել են ու կան քաղբանտարկյալներ, բայց այլևս պիտի չլինեն. սա այն հավաքական հաղորդագրությունն էր, որ այսօր հնչեցրին իրավապաշտպանները, փաստաբանները, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները: Նրանք քննարկում էին քաղաքական բանտարկյալների կարգավիճակին ու հնարավոր ազատմանը վերաբերող հարցեր: Քննարկմանը ներկա էր նաև Կարո Եղնուկյանը, ում խափանման միջոց կալանքը օրեր առաջ էր 10 մլն դրամ գրավի դիմաց փոխվել: 22 ամսվա կալանքից հետո նա ազատության մեջ է:
Փորձագետ Դավիթ Խաչատրյանը ներկայացրեց Եվրոպական դատարանի նախադեպերը՝ օրինակներով մատնանշելով, թե ինչպես են ներպետական դատարաններում քաղաքական պատճառներով խտրականություն դրսևորել քաղաքացիների նկատմամբ:
Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանի կարծիքով, քաղաքացիների արդար դատաքննության, ազատության անձեռնմխելիության իրավունքը հայաստանյան դատարաններում համատարած խախտվում են: Նա նշեց, որ 1990-ականներից սկսած՝ Հայաստանում ընտրություններից հետո քաղբանտարկյալներ են եղել: Հետո համաներումներով, իրավիճակի փոփոխության հիմքով ազատվել են: «Նրանց ազատազրկումը եղել է ցուցումով, ազատումը նույնպես եղել է ցուցումով: Վերջին իրադարձություններից հետո հանրությունը նույն հույսերն ուներ, բայց վարչապետն ասաց, որ ցուցումներ չի տալու դատարանին: Եթե մի անգամ տա, արդեն կշարունակի տալ: Ու հիմա դատարանները չգիտեն՝ ինչպես վարվել»,- ասաց Ավետիք Իշխանյանը:
Իրավապաշտպանը նկատեց, որ 2013-ից սկսած մենք ունեցել ենք պերմանենտ քաղբանտարկյալներ, «սկսվեցին նաև հնարավի, սարքովի գործերը, որոշ գործեր հիշեցնում են սարքովի գործեր՝ Շանթ Հարությունյան և ընկերներ, Գևորգ Սաֆարյան, Հայկ Կյուրեղյան»:
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ Հայկուհի Հարությունյանը ներկայացրեց ԵԽԽՎ-ի գնահատականները քաղբանտյարկյալների կարգավիճակի առնչությամբ:
Ըստ այդմ, դեռևս 2012-ին ԵԽԽՎ-ն հենց Հայաստանում ու Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների կարգավիճակի հստակեցման առնչությամբ ընդունել է 1900 բանաձևը: Ըստ այդ բանաձևի, ազատությունից զրկված անձը կարող է համարվել քաղբանտարկյալ՝ եթե ազատությունից զրկումը կիրառվել է Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին Եվրոպական կոնվենցիայով սահմանված հիմնարար իրավունքների խախտմամբ, մասնավորապես՝ մտքի, խղճի ու կրոնի ազատության, արտահայտվելու և տեղեկություն ստանալու ազատության, ինչպես նաև հավաքների ազատության խախտմամբ: Եվ երկրորդ՝ եթե ազատազրկումը կիրառվել է միայն քաղաքական պատճառներով, որևէ հանցանքի կատարման բացակայությամբ:
Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար Արթուր Սաքունցը նկատեց. «Պատկերացրեք, եթե քաղբանտարկյալների թեման քննարկեինք 2 ամիս առաջ, բալորովին այլ իրավիճակում կամ այլ տրամաբանությամբ պետք է գնահատեինք քաղաքական հետապնդումների փաստը: Հիմա այլ է իրավիճակը՝ խախտված իրավունքներով անձանց խնդիրն ենք փորձում լուծել»:
Արթուր Սաքունցը շեշտեց, որ առաջին երկիրը չենք, որ անցնում է անցումային արդարադատության փուլ, ավելին՝ նրա կարծիքով, Հայաստանը առաջին անգամ չէ անցումային արդարադատություն անցնում: Ըստ Սաքունցի, Խորհրդային երկրի փլուզումից հետո, եթե իսկապես Հայաստանը անցներ անցումային արդարադատության շրջանը, երկրորդ շրջանի կարիքը չէր լինի: Ըստ իրավապաշտպանի, այդպես էլ որևէ իրավական ու քաղաքական գնահատական չտրվեց մարդու իրավունքների շարունակական, համակարգված խախտումներին:
Գալով «Սասնա Ծռերի» գործողություններին ու ՊՊԾ գնդի գրավման դեպքերին, Արթուր Սաքունցը նկատեց, որ հիմա պետք է «Սասնա Ծռերը» հստակ նշեն, որ զենքով հարցեր լուծելու մտադրությունից հրաժարվում են, քանի որ այլ է այսօր իրավիճակը: «Նույնիսկ պետությունը չհամարձակվեց ահաբեկչություն ճանաչել «Սասնա Ծռերի» գործողությունները, փոխարենը ամեն ինչ արվում էր, որպեսզի ՀՀԿ-ի իշխանության բուն բովանդակությունը մոռացության տրվեր և չոր ու ցամաք իրական տերմիններով մոտեցումները հիմնավորեին: Իսկ եթե «Սասնա Ծռերի» նպատակը սպանելը լիներ, ապա այնտեղ շատ ոստիկաններ կային»: Ըստ Արթուր Սաքունցի, ՊՊԾ գնդի գրավումը ապստամբություն էր:
Արթուր Սաքունցի ու Ավետիք Իշխանյանի կարծիքով, պետք է «Սասնա Ծռերի» որոշ անդամների խափանման միջոցները փոխվեն և ապա արդար դատաքննություն լինի:
«Հոդված 3» ակումբի ղեկավար Գայանե Աբրահամյանը հիշեցրեց, որ «Մարտի 1-ի» գործով, թեպետ հայտնի էր, որ «Չերյոմուխա» տեսակի զենքով են սպանվել հավաքի 4 ցուցարարները, սակայն այդպես էլ որևէ պատասխանատվություն չհետևեց, որևէ ոստիկան չպատժվեց:
«Ժառանգություն» կուսակցությունից Հովսեփ Խուրշուդյանը նշեց, որ քաղաքացիական հասարակությունը կարող է կազմել «Մագնիտսկու» ցուցակի հայկական օրինակը, ինչպես կազմվել էր Հաց բերողի անունով. «Կոնկրետ մարդու իրավունքները կոպտորեն խախտած, անօրեն որոշումներ կայացրած դատավորներին, քննիչներին, դատախազներին այդ ցուցակով ենթարկել պատասխանատվության»:
Քննարկումը կազմակերպվել էր «Բաց հասարակության հիմնդրամներ-Հայաստանի» կողմից: