ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմը անընդունելի է համարում «Ոսկե Ծիրան» փառատոնի շրջանակներում դրսեւորված գրաքննությունը եւ խտրականությունը:
15.07.2017 Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միությունը, անտեսելով նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, հրաժարվել է իրեն պատկանող Մալյան թատրոնի դահլիճը տրամադրել «Ոսկե Ծիրան» Երեւանի 14-րդ միջազգային կինոփառատոնին: Դրա արդյունքում փառատոնի ծրագրից հանվել է «Հայեր. հայացք ներսից եւ դրսից» խորագրով մոտ 40 ֆիլմերի արտամրցութային ցուցադրումը։ Ըստ միության ներկայացուցիչների` հարթակի մերժումը պայմանավորված է եղել մայիսի 23-ին ՀԿՄ նախագահ Ռուբեն Գեւորգյանցի մահվան կապակցությամբ այդ կառույցում շարունակվող […]

Armenia is among the OSCE countries with political prisoners
On July 4, 2017 Minsk, capital of Belarus, hosted the OSCE Parallel Civil Society Forum on the eve of the 26th annual session of the OSCE Parliamentary Assembly at the initiative of the Belarusian human rights defenders and Civic Solidarity Platform with HCA Vanadzor among its members. By the end of the forum, the participants […]
EaP CSF Armenian National Platform finds unacceptable the censorship and discrimination displayed within the framework of “Golden Apricot” film festival.
15.07.2017 Neglecting the agreement reached in advance, Union of Cinematographers of Armenia refused to provide Malyan Theatre hall owned by them to “Golden Apricot” 14thInternational Film Festival. This resulted in the withdrawal of the non-competition screening of around 40 films within the programme entitled “Armenians: Internal and External View”. According to the representatives of the […]