ԻՊԱՍ զեկույց․ Պաշտպանության նախարարության դեմ դատական գործերի ուսումնասիրություն
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպության կողմից ուսումնասիրվել են վարչական դատարանի կողմից ՀՀ պաշտպանության նախարարության դեմ հայցադիմումների առնչութամբ կայացված դատական ակտերը՝ նպատակ ունենալով վեր հանել հանրային կառավարման մարմինների կողմից իրականացվող վարչարարության և վարչական արդարադատության խնդիրները և մշակել դրանց լուծմանն ուղղված առաջարկություններ:
Կազմակերպության կողմից ուսումնասիրվել են պաշտպանության նախարարության դեմ բերված հայցերով 2019թ. և 2020թ.  ՀՀ վարչական դատարան մուտքագրված և մինչև 2020թ.  հունիսի 30-ը կայացված 10 վճիռները և 47 վարույթը կարճելու վերաբերյալ որոշումներից 40-ը։
Դիտարկված գործերից 4-ով հայցերն ամբողջությամբ բավարարվել են (40%), 1-ով՝ բավարարվել է մասնակի (10%), իսկ 5-ով՝ մերժվել (50%)։

PRWB Report: Examination of Judicial Cases against Ministry of Defense
“The Protection of Rights without Borders” NGO conducted an examination on the judicial acts adopted in regard to the applications filed against the RA Ministry of Defense with the aim to raise the problems of public administration and administrative justice, as well as elaborate recommendations for their solutions.
The Organization examined the 10 verdicts, as well as the 40 decisions on the discontinuation of the proceeding out of 47 decisions filed against the RA Ministry of Defense in 2019 and 2020 respectively and registered in the RA Administrative Court until June 30 of 2020 respectively.
4 applications of the monitored cases have been satisfied completely (40%), 1 case was satisfied partially (10%), and 5 cases have been rejected (50%).
The examination was conducted in the scope of the Project on “Public Administration System Reforms: Is Armenia Creating a New Reality” within the period of March 01 of 2020 to March 31 of 2021, with the financial assistance of the National Democratic Endowment (NED).