ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս արտահայտել է հստակ դիրքորոշում, որ բռնությունը մեր կյանքում տեղ չունի: Սակայն այսօր ՀՀ խորհրդարանում պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի ելույթը մի քանի անգամ ընդհատելուց հետո ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը բռնություն գործադրեց նրա նկատմամբ, որից հետո խորհրդարանի դահլիճում սկսվեց խառը ծեծկռտուք: Խորհրդարանական արժանապատիվ, քաղաքակիրթ մշակույթը դեռ չկայացած, այսպիսով ծանր հարված […]
Day: May 8, 2020
ՄԻԵԴ-ը վճիռ է կայացրել Մկրտչյանն ընդդեմ Հայաստանի գործով
2020թ. մայիսի 7-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է զինծառայող Արայիկ Ավետիսյանի սպանությանն առնչվող գործով վճիռը: Դիմումատու Անահիտ Մկրտչյանի որդին՝ 22-ամյա պարտադիր ժամկետային զինծառայող Արայիկ Ավետիսյանը, սպանվել էր 2001թ. հոկտեմբերի 30-ին գումարտակի հրամանատարի աշխատասենյակում գլխի շրջանում հրազենային վնասվածք ստանալու հետևանքով: Ըստ պաշտոնական վարկածի՝ Արայիկ Ավետիսյանի հետ մահվան պահին գտնվել են նրա չորս ծառայակիցները և մահացու հրազենային […]

We denounce the violence in the Parliament
Prime Minister Pashinyan has repeatedly and clearly stated that violence has no place in our life. Today, however, after several attempts to interrupt MP Edmon Marukyan’s speech in Armenia’s Parliament, My Step faction MP Sassoon Mikayelyan exerted violence on Marukyan, after which an all-out brawl began on the Parliament floor. The culture of dignified and […]
On May 7 of 2020, the European Court of Human Rights published the verdict on murder case of soldier Arayik Avetisyan. The son of the Applicant Anahit Mkrtchyan, the 22 year-old soldier Arayik Avetisyan was killed on October 30 of 2001 as a result of getting a deadly injury on the head in the office […]
The article of Maïté De Rue, policy officer of the Open Society Justice Initiative and former 1st-Vice president of theEuropean Committee for the prevention of torture, on “Access to healthcare and social distance during COVID pandemic cannot stop at the prison gate” Access to healthcare and social distance during COVID pandemic cannot stop at the prison gate