2017թ.-ի հուլիսի 27-ին ՀՀ փաստաբանների պալատը պատասխանել է «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ-ի կողմից «Սասնա Ծռեր» խմբի գործողությունների, դրան շաղկապված իրադարձությունների մասնակիցների նկատմամբ քրեական հետապնդումների հիմքով իրականացվող դատաքննությունների, ինչպես նաև Վահան Շիրխանյանի և այլոց գործի դատաքննությունների, շրջանակներում արձանագրված մարդու իրավունքների, և հատկապես՝ արդար դատաքննության իրավունքի խախտումների վերաբերյալ կազմված տեղեկանքին։ Գրության մեջ ՀՀ փաստաբանների պալատը իր շնորհակալություն […]
Month: July 2017
Մամլո հաղորդագրություն
Հուլիսի 24-ին, ժամը 12:00-ին «Մեդիա կենտրոնում» տեղի ունեցավ «Լրագրողների նկատմամբ բռնությունները Սարի թաղի դեպքերի ժամանակ. գնահատականներ մեկ տարի անց» թեմայով քննարկումը: Բանախոսներն էին՝ Հայկուհի Հարությունյան, «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ, Աշոտ Մելիքյան, «Խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի» նախագահ, Մարութ Վանյան, lragir.am կայքի լրագրող: Հետևեք «Լրագրողների նկատմամբ բռնությունները Սարի թաղի դեպքերի ժամանակ. գնահատականներ մեկ տարի անց» […]
«Արտահայտվելու և Հավաքների ազատության խթանումը քաղաքացիական հասարակության ներսում»
2017 թվականի հուլիսի 21-ին Ուկրաինայի մայրաքաղաք Կիևում տեղի ունեցավ կոնֆերանս «Արտահայտվելու և Հավաքների ազատության խթանումը քաղաքացիական հասարակության ներսում» թեմայով։ Կոնֆերանսը կազմակերպվել է GLOBAL FOCUS և Civic Initiatives Support Center կազմակերպությունների կողմից՝ «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ հետ համագործակցությամբ ՀԿ-ների Սևծովյան ֆորումի շրջանակներում։Կոնֆերանսին մասնակցում են տարածաշրջանի մոտ 10 երկրներից ժամանած իրավապաշտպաններ, ակտիվիստներ և փորձագետներ։ Կոնֆերանսին են մասնակցել նաև «Իրավունքների պաշտպանություն […]
Համակարգային անպատժելիությունը՝ որպես մարտահրավեր
2017թ. հուլիսի 18-ին տեղի ունեցավ, «Համակարգային անպատժելիությունը՝ որպես մարտահրավեր քրեական արդարադատությանը» խորագրով հանրային քննարկումը: Հանդիպմանը մասնակցում էին քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ, ովքեր իրենց գնահատականները տվեցին Հայաստանում քրեական արդարադատություն իրականացման, իրավունքի սահմանափակման, ամբաստանյալների նկատմամբ բռնությունների, փաստաբանների գործունեությանը խոչընդոտելու, դատարանների և դատավորների անկախության վերաբերյալ: Քննարկմանը իր խոսքով հանդես եկավ նաև «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ նախագահ՝ Հայկուհի Հարությունյանը: […]
Հայաստանը քաղբանտարկյալներ ունեցող ԵԱՀԿ երկրներից է
2017 թ. հուլիսի 4-ին Բելառուսի մայրաքաղաք Մինսկում Բելառուսի իրավապաշտպանների և «Քաղաքացիական համերաշխության» պլատֆորմի նախաձեռնությամբ, որի անդամ է նաև ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի 26-րդ ամենամյա նստաշրջանի նախօրեին տեղի ունեցավ ԵԱՀԿ քաղաքացիական հասարակության զուգահեռ ֆորումը: Ֆորումի ավարտին ընդունվեց ամփոփիչ բանաձև, որում մասնակիցները Հելսինկյան սկզբունքների իրականացման խնդիրների, դրանց լուծման ուղղությամբ ԵԱՀԿ պարտավորությունների և միջազգային հասարակության ռազմավարության […]
ԱլԳ ՔՀՖ Հայաստանի ազգային պլատֆորմը անընդունելի է համարում «Ոսկե Ծիրան» փառատոնի շրջանակներում դրսեւորված գրաքննությունը եւ խտրականությունը:
15.07.2017 Հայաստանի կինեմատոգրաֆիստների միությունը, անտեսելով նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածությունը, հրաժարվել է իրեն պատկանող Մալյան թատրոնի դահլիճը տրամադրել «Ոսկե Ծիրան» Երեւանի 14-րդ միջազգային կինոփառատոնին: Դրա արդյունքում փառատոնի ծրագրից հանվել է «Հայեր. հայացք ներսից եւ դրսից» խորագրով մոտ 40 ֆիլմերի արտամրցութային ցուցադրումը։ Ըստ միության ներկայացուցիչների` հարթակի մերժումը պայմանավորված է եղել մայիսի 23-ին ՀԿՄ նախագահ Ռուբեն Գեւորգյանցի մահվան կապակցությամբ այդ կառույցում շարունակվող […]
Հյուման Ռայթս Ուոչ. Վատ վերաբերմունքի մասին հայտարարությունները ստվերում են աղմկահարույց դատավարության ընթացքը
(Երևան) – Լուրջ հանցագործությունների մեջ մեղադրվող զինված ընդդիմադիր խմբի չորս անդամները Հայաստանում հայտարարել են, որ կալանքի տակ գտնվելու ընթացքում ոստիկանությունը ծեծի է ենթարկել նրանց, ասվում է Human Rights Watch-ի կողմից այսօր տարածված հաղորդագրության մեջ։ Իշխանությունները պարտավոր են արագ, մանրակրկիտ և արդյունավետ քննություն անցկացնել ծեծի մասին արված հայտարարության հիմքով և պատասխանատվության ենթարկել ցանկացած վատ վերաբերմունքի համար պատասխանատու անձանց: […]

The RA Chamber of Advocates in response to the Recommendations Submitted by the PRWB
On July 27 of 2017, the RA Chamber of Advocates presented the response to the letter submitted by the PRWB. In the letter, the Chamber of Advocates expressed their gratitude to the Organization for the readiness to share the burden of advocates’ rights. The Chamber of Advocates informed, that they have repeatedly touched upon the […]
Press Release
A discussion on the topic “Violence against Journalists during the events of Sari Tagh: Assessments one year later” was organized in “Media Center” Initiatives on July 24 at 12:00 PM. The Speakers of the discussion were Haykuhi Harutyunyan, President of the “Protection of Rights without Borders” NGO, Ashot Melikyan, Chairman of Committee to Protect Freedom […]
“Promotion of Freedom of Expression and Freedom of Assembly within Civil Society Organizations”
On July 21 of 2017, a Conference on “Promotion of Freedom of Expression and Freedom of Assembly within Civil Society Organizations” was organized on July 21 of 2017. The Conference was organized in partnership with the “Protection of Rights without Borders” NGO within the framework of the Black Sea Forum of NGOs by the organizations […]
SYSTEMATIC IMPUNITY AS A CHALLENGE
A public discussion on the topic “Systematic Impunity as a Challenge to Criminal Justice” was organized on July 18 of 2017. Civil society representative participated in the meeting, who made their assessments in regard to the implementation of criminal justice in Armenia, restriction of rights, violations used against the detainees, hindrance of advocates’ professional activities, […]
Armenia is among the OSCE countries with political prisoners
On July 4, 2017 Minsk, capital of Belarus, hosted the OSCE Parallel Civil Society Forum on the eve of the 26th annual session of the OSCE Parliamentary Assembly at the initiative of the Belarusian human rights defenders and Civic Solidarity Platform with HCA Vanadzor among its members. By the end of the forum, the participants […]
EaP CSF Armenian National Platform finds unacceptable the censorship and discrimination displayed within the framework of “Golden Apricot” film festival.
15.07.2017 Neglecting the agreement reached in advance, Union of Cinematographers of Armenia refused to provide Malyan Theatre hall owned by them to “Golden Apricot” 14thInternational Film Festival. This resulted in the withdrawal of the non-competition screening of around 40 films within the programme entitled “Armenians: Internal and External View”. According to the representatives of the […]
Human rights watch: Ill-Treatment Reports Mar High-Profile Trial
(Yerevan) – Four members of an armed opposition group in Armenia, on trial for serious crimes, have alleged that police beat them in custody, Human Rights Watch said today. The authorities have an obligation to conduct a prompt, thorough, and effective investigation into the alleged beatings and hold to account those responsible for any ill-treatment. The […]