Մենք` քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները, հայտնում ենք մեր խորը մտահոգությունը Հայաստանում SLAPP
2020թ. մայիսի 26-ին ՀՀ արդարադատության նախարարության կողմից մշակվել է «Հայաստանի Հանրապետության փաստահավաք հանձնաժողովի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Նախագծի վերաբերյալ Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի Արդարադատության խմբի կողմից պատրաստվել է առաջարկների ու նկատառումների փաթեթ, որոնք վերաբերում են փաստահավաք հանձնաժողովի հիմնական գործառույթներին և իրավասություններին, հանձնաժողովի անդամ առաջադրելու կարգին և օրենքի նոր նախագծի մի շարք այլ կետերին:
Փաստաթուղթը պատրաստվել է հետևյալ կազմակերպությունների և անձանց կողմից՝
2025թ․ մայիսի 22-ին ՀՀ կառավարությունը հավանության է արժանացրել ՀՀ Ազգային
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպությունը 2022 թվականի երկրորդ կիսամյակի,

Observations and Recommendations on the RA Draft Law on “Republic of Armenia Fact-Finding Commission” and other Related Draft Laws
The draft law on “Republic of Armenia Fact-Finding Commission” was elaborated by the Republic of Armenia Ministry of Justice on May 26 of 2020.
The Open Society Foundations – Armenia elaborated relevant observation and recommendation package on the draft law, which related to the main functions and authorities of the Fact-Finding Commission, the order of the nomination of the Commission member, as well as to a number of provision of the new draft law.