Դատապարտում ենք խորհրդարանում տեղի ունեցած բռնությունները. Հայտարարություն
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը բազմիցս արտահայտել է հստակ դիրքորոշում, որ բռնությունը մեր կյանքում տեղ չունի: Սակայն այսօր ՀՀ խորհրդարանում պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի ելույթը մի քանի անգամ ընդհատելուց հետո ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սասուն Միքայելյանը բռնություն գործադրեց նրա նկատմամբ, որից հետո խորհրդարանի դահլիճում սկսվեց խառը ծեծկռտուք: Խորհրդարանական արժանապատիվ, քաղաքակիրթ մշակույթը դեռ չկայացած, այսպիսով ծանր հարված ստացավ: Հաստատվեց, որ պետության զավթման ժամանակաշրջանում ձևավորված խորհրդարանական քրեական հակամշակույթին բնորոշ խայտառակ ավանդույթները ոչ միայն վերացված չեն, այլև շարունակվում են:
Ափսոսանքով ենք արձանագրում, որ եթե նոր խորհրդարանը խիզախություն ունենար պետության կառավարման խայտառակ անցյալին քաղաքական գնահատական տալու, այսօր, հավանաբար, քրեական հակամշակույթի օրինակ հանդիսացող այս միջադեպը տեղի չունենար:
Խստորեն դատապարտելով բռնությունն ընդհանրապես, և դրա որևէ դրսևորում հանրային հարաբերություններում ու իշխանության համակարգում՝ պահանջում ենք Ազգային Ժողովի ղեկավարության կողմից ջանքեր գործադրել իսպառ բացառելու բռնության և ժողովրդավարական, իրավական պետության արժեքներին անհարիր անբարո վարքը խորհրդարանական աշխատանքում, ջանքեր ներդնել հանրային կյանքում բռնության մշակույթի վերացման համար: Համարում ենք, որ տեղի ունեցածի գլխավոր պատասխանատուն խորհդարանական մեծամասնությունն է, որը հանրությունից ստացել է և ունի օրինական և բավարար լիազորություն՝ բռնության մշակույթը վերացնելու համար:
Հայաստանում մեկընդմիշտ պիտի վերջ դրվի բռնությամբ հարցեր լուծելու արատավոր պրակտիկային, խստագույն պատասխանատվություն պետք է սահմանվի անգամ ամենասուր քննադատությանը բռնությամբ պատասխանելու և խուլիգանական արձագանքների համար:
Ազատ և արդար ընտրությունների արդյունքում ընտրված Ազգային Ժողովի յուրաքանչյուր պատգամավոր իր ամենօրյա վարքով, պահվածքով, խոսքով պետք է ապացուցի, որ արժանի է ներկայացնելու զանգվածային, բացառիկ ոչ բռնի քաղաքացիական անհնազանդության բողոքի ցույցերի միջոցով թավշյա հեղափոխություն իրականացրած, ցանկացած խնդիր առանց բռնությամբ լուծելու կարողություն ցուցաբերած ՀՀ քաղաքացիներին:
Առաջարկում ենք, վերոնշյալ հանգամանքներով պայմանավորված՝ հրատապ ձևավորել էթիկայի հանձնաժողով՝ հրատապ քննության ենթարկելու տեղի ունեցածը, ինչպես նաև ձևավորել անհրաժեշտ իրավական հիմքեր՝ այս հանձնաժողովի գործունեությունը մշտական հիմունքներով կազմակերպելու համար:
Պահանջում ենք նաև խորհրդարանական և խմբակցությունների մակարդակում պատշաճ գնահատական տալ տեղի ունեցածին, պատասխանատվության ենթարկել մեղավորներին, ընդհուպ մինչև որոշ պատգամավորների կողմից պատգամավորական մանդատը վայր դնելու հարցի քննարկումը:
Հայաստանի Հանրապետությունում արտոնյալներ չպետք է լինեն:
Պետության բարձրագույն քաղաքական մարմնի՝ Ազգային Ժողով ամբիոնից կամ դահլիճում, ինչպես նաև քաղաքական գործիչների բառապաշարից իսպառ պետք է բացառել «բութ», «սրիկա», «քաղաքական տրյապկա», «վիզդ կկտրեմ», «անբարոյականի վաստակ», «դուրսպրծուկ», «հոգնած», «շնաբարո», «բաշիբոզուկ», «հոգեկան հիվանդ» «կցխեմ» կամ այլ անձնական վիրավորանք և սպառնալիք պարունակող նման այլ բառեր կամ արտահայտություններ որևէ մեկի հասցեին ուղղակի կամ անուղղակի օգտագործողներն ու ակնարկողները, դահլիճում ձեռնամարտ խթանողները, խրախուսողները և իրականացնողները, պիտակավորումները, անվանարկությունները, գռեհկաբանությունը, պոռոտախոսությունը և բռնությունը տեղ չպետք է ունենան:
Պետության թիվ մեկ քաղաքական ամբիոնը պետք է հանդիսանա բացառապես քաղաքակիրթ քաղաքական և գաղափարական բանավեճի օրինակ:
ՀՀ քաղաքացիների բացառիկ վստահության քվեն ստացած Խորհրդարանից և հատկապես խորհրդարանական մեծամասնությունից պահանջում ենք պատասխանատու լինել ժողովրդի առաջ ստանձնած պարտավորությունների մասով, չդառնալ պետությունը զավթած և թավշյա հեղափոխությամբ պետության կառավարումից հեռացված ուժերի ցինիկ ոճի և սնանկ բովանդակության կրողը և բոլոր ջանքերը ներդնել Հայաստանի քաղաքակիրթ, ժողովրդավարական, իրավական պետության ձևավորման համար անհրաժեշտ համակարգային խնդիրների լուծման համար:
Հայտարարությունը բաց է միանալու համար։
Արտակ Քյուրումյան, փորձագետ
Կարեն Թումանյան, փաստաբան
Ուղղակի ժողովրդավարություն ՀԿ
«Երիտասարդները հանուն փոփոխության» քաղաքացիական հասարակության զարգացնման ՀԿ
Հասարակություն Առանց Բռնության ՀԿ
Իրավունքի ուժ հասարակական կազմակերպություն
«Մարդու իրավունքների եզդիական կենտրոն»
Գյումրու առաջընթաց ՔՀԶ
ԱՆԻ Կենտրոն
“ԱԼՏ” հեռուստաընկերություն
Լոգոս իրավապաշտպան ՀԿ
«Ազդեցիկ քաղաքացի» ՀԿ
Նիկոլ Մարգարյան
Լուսինե Քարամյան
Սամվել Գրիգորյան
«Սոսե Կանանց Հիմնահարցեր» ՀԿ
«Սպիտակի Հելսինկյան խումբ» իրավապաշտպան ՀԿ
«Արևամանուկ» հոգեբանասոցիալական աջակցության հիմնադրամ
Մարդու իրավունքների տուն Երևան
Հարկ վճարողների և գործարարների իրավունքների պաշտպանության ՀԿ
“Վելես” իրավապաշտպան ՀԿ
Արտակ Առաքելյան, ակտիվիստ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) 2025 թ․ նոյեմբերի 13-ի իր
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ իրավական փորձագետ Հասմիկ Հարությունյանը հոկտեմբերի
Ներքոստորագրյալ հասարակական կազմակերպություններս և փորձագետներս խստորեն դատապարտում ենք վերջին շրջանում

Prime Minister Pashinyan has repeatedly and clearly stated that violence has no place in our life. Today, however, after several attempts to interrupt MP Edmon Marukyan’s speech in Armenia’s Parliament, My Step faction MP Sassoon Mikayelyan exerted violence on Marukyan, after which an all-out brawl began on the Parliament floor. The culture of dignified and civilized parliamentarism, still in its making, thus suffered a heavy blow. The disgraceful traditions of the criminal parliamentary anticulture that had emerged during the period of state capture turned out not only to have not disappeared, but also to be lingering.
It is with regret that we note that, had the new Parliament had the courage to make a political assessment of the disgraceful past record of state governance, this incident exemplifying the criminal anticulture would perhaps not have occurred today.
Categorically denouncing violence altogether and any manifestation thereof in social relationships and in the government system, we demand that National Assembly leadership make an effort to completely rule out from the parliamentary process any violence or other unethical behavior that is ill-suited for a democracy conforming to the values of the rule of law, and to work rigorously towards eliminating the violence culture from public life. We deem the parliamentary majority to be primarily responsible for what happened, having received from the public and currently enjoying a sufficient and legitimate mandate to root out the violence culture.
Armenia must once and forever put an end to the faulty practice of resorting to violence as a means of dealing with differences. The harshest sanctions must be prescribed for hooliganic and violent responses to what may be even the most acute criticism.
Each and every member of the National Assembly elected via free and fair elections must prove with his or her everyday behavior, demeanor, and speech that they deserve to represent Armenia’s citizens—the very citizens that carried out a velvet revolution through exceptionally non-violence mass protests of civil disobedience and demonstrated their ability to resolve any issue without resorting to violence.
We therefore propose, in light of the aforementioned circumstances, to urgently form an Ethics Commission to carry out an immediate inquiry into what happened, and to put in the place the legal grounds needed for such Ethics Commission to operate on a permanent footing.
We demand the Parliament and the individual factions to make a proper assessment of what happened, to punish the ones who were guilty, and to consider even the possibility of some MPs resigning their parliamentary mandate.
No one shall be privileged in the Republic of Armenia.
The following must be completely rooted out from the floor of the state’s highest political body—the National Assembly, and from the vocabulary of the politicians: anyone who directly or indirectly uses, or offers innuendo related to, words such as dumb, scoundrel, political rag, I will slit your throat, bastard, upstart, weary, dog-like, bashi-bazouk, psycho, I will crack you open, or any other words or language containing other personal insults or threats targeting anyone whatsoever; anyone who provokes, encourages, or engages in fist fighting on the floor; any labeling or name-calling or vulgarity and obscenity, bluster, and violence.
The country’s top podium must serve as nothing but an example of civilized political and ideological debate.
We demand from the Parliament that received an exceptional vote of confidence from the Armenia people, and especially from the parliamentary majority, to be accountable for their undertakings to the people, to not replicate the cynical style and empty substance of the forces that had captured the state and were removed from government through the velvet revolution, and to exert all efforts to solve the systemic problems for Armenia to become a civilized and democratic state governed by the rule of law.