Մենք` քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները, հայտնում ենք մեր խորը մտահոգությունը Հայաստանում SLAPP
2018 թ.-ի նոյեմբերի 6-ի որոշմամբ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը որոշում է կայացրել, որով մերժել է ցմահ դատապարտյալ Յուրի Սարգսյանին պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատելը մերժելու մասին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման պաշտպան Արաքս Մելքոնյանի վերաքննիչ բողոքը:
Ըստ ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի՝ ցմահ դատապարտյալ Յուրի Սարգսյանին պատժի կրումից պայմանական վաղաժամկետ ազատելը մերժելու մասին որոշում կայացնելով՝ առաջին ատյանի դատարանը թույլ չի տվել գործի ելքի վրա ազդեցություն ունեցող դատական սխալ և գործով կայացրել է ըստ էության ճիշտ լուծող դատական ակտ, որը բեկանելու և դատապարտյալ Յուրի Սարգսյանին պատժի կրումից պայմանական վաղաժամկետ ազատելու մասին նոր դատական ակտ կայացնելու իրավաչափ հիմքեր չկան:
Յուրի Սարգսյանի պաշտպան Ա. Մելքոնյանը իր կողմից ներկայացված բողոքում նշել էր, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննություն չի իրականացրել Յուրի Սարգսյանի կողմից պատժի կրման ընթացքում դրսևորված վարքագծի և նրա կողմից նոր հանցանք կատարելու հավանականությունը գնահատելու համար:
Վերաքննիչ քրեական դատարանը, իր որոշման մեջ շեշտը դնելով Յուրի Սարգսյանի կողմից կատարված հանցագործությունների բնույթին ու վտանգավորության աստիճանին, կարգապահական խախտումների քանակին, անձը բնութագրող հանգամանքներին, հանգել է եզրակացության, որ «գործի փաստական հանգամանքներն իրենց համակցության մեջ հիմք չեն տալիս եզրակացություն անելու առ այն, որ Յուրի Սարգսյանն այլևս նշանակված պատժի մնացած մասը կրելու կարիք չունի, և վերը նշված հանցագործությունների համար նշանակված պատժի հետագա կրումից դատապարտյալ Յուրի Սարգսյանին ազատելու միջոցով կապահովվի ՀՀ քրեական օրենսգրքի 48-րդ հոդվածով նախատեսված պատժի նպատակների իրացվելիությունը»:
Դատարանը գտել է, որ պատժի կրման ընթացքում Յուրի Սարգյսանը ըստ էության չի դրսևորել պատշաճ վարքագիծ, և Յուրի Սարգսյանի կողմին նոր հանցանք կատարելու հավանականությունը բարձր է: Մասնավորապես, ըստ վերաքննիչ քրեական դատարանի՝ թեև առկա են դատապարտյալին դրական բնութագրող որոշ փաստական տվյալներ, այնուհանդերձ դատապարտյալի կողմից պատժի կրման ընթացքում դրևսորած վարքագիծը և նոր հանցանք կատարելու հավանականությունը գնահատելու համար նշանակություն ունեցող մյուս հանգամանքները իրենց համակցության մեջ վկայում են վեր նշված հետևության իրավաչափության մասին:
Այդուամենայնիվ, ըստ Արաքս Մելքոնյանի՝ դատապարտյալ Յուրի Սարգսյանին պատժի կրումից պայմանական վաղաժամկետ ազատելու հարցով պատշաճ հիմնավորում դատարանի կողմից չի բերվել:
Շեշտը դրվել է նրա կողմից կատարված հանցագործությունների բնույթի վրա, ինչը թեև էական է, սակայն անձի վտանգավորությունը փոփոխական է, և այն պետք է գնահատվի կոնկրետ տվյալ պահին: Առավել ևս, երբ խոսքը գնում է մոտ 25 տարի առաջ կատարված հանցագործությունների մասին: Ներպետական դատարանների կողմից հղում է կատարվել Յուրի Սարգսյանի ստացած 6 կարգապահական տույժերին, որոնցից վերջինս նա ստացել է մինչ 2011թ.: Հաջորդող 7 տարիների ընթացքում նա որևէ կարգապահական խախտում թույլ չի տվել, ինչը նշանակում է, որ նրա վարքագծում դրական փոփոխություններ են առկա, ինչը դատարանների կողմից չի գնահատվել: Մինչդեռ, խիստ կարևոր և անհրաժեշտ է անձի վարքագծի փոփոխության դինամիկան հաշվի առնելը:
Անհասկանալի և անհիմն է Յ. Սարգսյանի կողմից հետագայում նոր հանցանքների կատարման հավանականության մասին դատարանի եզրահանգումը: Այստեղ նույնպես անձի ռիսկայնության գնահատում տեղի չի ունեցել, ու դատարանն անհիմն ենթադրությամբ հանգել է հետևության, որ նոր հանցանքի կատարման ռիսկը բարձր է: Մինչդեռ, Յ. Սարգսյանն ունի ողջամիտ հնարավորություններ հասարակությունում վերաինտեգրվելու համար. ունի ընտանիք, աշխատանքի հնարավորություն, բարձրագույն կրթություն, ապագա պլաններ, որոնք դատարանի կողմից պատշաճ գնահատման չեն ենթարկվել:
Ավելին, պատժից պայմանական վաղաժամկետ ազատման ինստիտուտը ենթադրում է, որ անձի վրա դրվում են մի շարք պարտականություններ, որոնք նա պարտավոր է կատարել փորձաշրջանի ողջ ընթացքում: Ցմահ դատապարտյալների դեպքում փորձաշրջանը 10 տարի է, ինչը բավականին երկար ժամանակ է անձի համար ինքնադրսևորվելու, վերաինտեգրվելու և ապացուցելու, որ վերջինս կարող է լինել հասարակության լիարժեք ու օգտակար անդամ: Իսկ պայմանների խախտման, առավել ևս նոր հանցանք կատարելու դեպքում անձի պայմանական վաղաժամկետ ազատումը կարող է վերացվել:
Ավելին, ինչպես ցույց է տալիս միջազգային պրակտիկան, հատկապես երկարաժամկետ ու ցմահ դատապարտյալների դեպքում ազատության մեջ կատարված կրկնահանցագործությունների թիվը խիստ ցածր է:
Տեղեկացնենք, որ 2018թ. ապրիլի 13-ին առաջին ատյանի դատարանի կողմից որոշում է կայացվել դատապարտյալ Յ. Սարգսյանի պատիժը կրելուց պայմանական վաղաժամկետ ազատելը մերժել:
2018թ.-ի մայիսի 5-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից կայացված որոշումը բողոքարկվել է ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարան:
https://prwb.am/new/hy/2018/02/23/life-sentenced-detainee-filed-application-early-conditional-release/
2025թ․ մայիսի 22-ին ՀՀ կառավարությունը հավանության է արժանացրել ՀՀ Ազգային
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական կազմակերպությունը 2022 թվականի երկրորդ կիսամյակի,

On November 6 of 2018, the RA Criminal Court of Appeal made a decision to reject the appeal filed to the Yerevan First Instance Court of General Jurisdiction by Araks Melkonyan on the early conditional release of the life convict Yuri Sargsyan.
According to the RA Criminal Court of Appeal, by making a decision on the early conditional release of Yuri Sargsyan, the First Instance Court did not make a judicial error impacting the conclusion of the case and adopted the right judicial act in regard to which there are no legitimate grounds to overturn it and adopt a new judicial act for the early conditional release of Yuri Sargsyan.
Araks Melkonyan, the advocate of Yuri Sargsyan mentioned in the appeal, that the Yerevan Court of General Jurisdiction has not carried out objective, comprehensive investigation to evaluate the conduct of Yuri Sargsyan during the serving of his sentence, as well as the probability of committing a new crime.
The Criminal Court of Appeal, highlighting the nature of the crimes committed by Yuri Sargsyan and the danger degree, the number of disciplinary violations, the circumstances describing the person, came to the conclusion, that “the factual circumstances of the cases do not give a ground to conclude, that Yuri Sargsyan does not need to serve the other part of his sentence and through the release from the serving of the sentence, Yuri Sargsyan will ensure the realization of the objective of Article 48 of the RA Criminal Code”.
According to the Court, during the serving of the punishment, Yuri Sargsyan demonstrated proper conduct and the probability of committing of a new crime by the latter is quite high. Particularly, according to the Criminal Court of Appeal, though there are certain factual circumstances, the conduct demonstrated by the convict during the punishment, as well as the other circumstances to evaluate the probability of committing new crime by the latter reaffirm the legitimacy of the above mentioned conclusion.
Nevertheless, according to Araks Melkonyan, the court does not mention proper justification regarding the early conditional release of Yuri Sargsyan.
The emphasize was made to the nature of the crimes committed by the latter, which is in fact essential, but the dangerousity of the person is changeable and it should be evaluated during the given moment, moreover, when it relates to the crimes committed 25 years ago. The domestic courts made a linkage to the disciplinary sanctions applied against Yuri Sargsyan 6 years ago, the latter of which was before 2011. During the new 7 years, Yuri Sargsyan did not commit any disciplinary violation, which means that certain positive changes are visible in his conduct, which was not evaluated by the court, meanwhile, it is extremely important to notice the dynamics of the person’s behavior change.
The court’s conclusion regarding the probability of committing new crimes by Y. Sargsyan in future is uncertain and unjustified. Here, again the court did not assess the risks of a person and came to a conclusion, that the risk of committing of a new crime is very high. Meanwhile, Y. Sargsyan has reasonable possibilities to reintegrate: the latter has a family, chance to work, higher education, future plans, which are nor properly evaluated by the court.
Moreover, the institute of early conditional release assumes, that a person undergoes a number of obligation, which should be carried out during the probation period. In case of life sentenced, the probation period is 10 years, which is a quite long period for a person to self-actualization, reintegration and proof that he can fully be present in society. As for the breaking of the conditions and especially of committing a new crime, the early conditional releas of a person can be eliminated. As shown by the international practice, the number of double crimes during the long-term sentence and life sentences is very low.
It should be mentioned, that on April 13 of 2018, the First Instance Court made a decision to reject the appeal regarding the early conditional release of Yuri Sargsyan.
On May 5 of 2018, the decision made by the Yerevan Court of General Jurisdication was appealed to the RA Criminal Court of Appeal.