12 վճիռ՝ ընդդեմ Հայաստանի. Եվրոպական դատարանը հրապարակել է անցյալ տարվա վիճակագրությունը
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը 2017-ին Հայաստանի դեմ 12 վճիռ է կայացրել, որոնցից 11-ով Կովենցիայի առնվազն մեկ դրույթի խախտում է ճանաչել: Իսկ առհասարակ այս պահին մեր պետությունից 1.819 դիմում կա ՄԻԵԴ-ում, որը Դատարանի ամբողջ դիմումների 3,2 տոկոսն է: Այսպիսով, Հայաստանը դիմումների քննարկմանը սպասող երկրների տասնյակում է: Այդ դիմումներից 140-ն արդեն կոմունիկացվել են:
Այսօր ՄԻԵԴ-ը հրապարակել է 2017 թ-ի աշխատանքների արդյունքները: Դատարանի տարեկան մամուլի ասուլիսի ժամանակ Դատարանի նախագահ Գուայդո Ռայմոնդին ամփոփել է ՄԻԵԴ-ի տարին ու ներկայացրել վիճակագրական տվյալներ:
Ըստ այդմ, Հայաստանից անցյալ տարվա ընթացքում Ստրասբուրգ՝ Եվրոպական դատարան է ուղարկվել 356 նոր դիմում, ինչը 50 տոկոսով քիչ է 2016-ի համեմատ, երբ ուղարկվել էր 753 նոր դիմում:
Իսկ առհասարակ անցյալ տարի ՄԻԵԴ-ը ստացել է 85.951 դիմում, ինչը 123 տոկոսով ավելի է 2016-ի համեմատ: Այդ դիմումներից 15.595-ի վերաբերյալ որոշումներ են կայացվել, իսկ 70.356 դիմում վարույթ չի ընդունվել:
Անցյալ տարի Եվրոպական դատարանը վճիռներ է կայացրել 1068 գործով: Դրանց 85 տոկոսով ճանաչվել է Կոնվենցիայի նվազագույնը մեկ հոդվածի խախտում:
Ըստ ՄԻԵԴ-ի հրապարակած վիճակագրության, մարդու իրավունքներն առավել շատ խախտվում են Ռուսաստանում՝ 293 վճիռ, Թուրքիայում՝ 99 վճիռ, Ուկրաինայում՝ 82 վճիռ, Հունաստանում՝ 36 վճիռ, ապա՝ Բուլղարիայում՝ 31 վճիռ:
Առավել շատ խախտվել են մարդու՝ արդար դատաքննության ու ազատության, անվտանգության իրավունքները՝ 414 վճիռ:
10.000/1 բնակչի հաշվով՝ Լիխտենշտեյնն ու Սան Մարինոն չհաշված, ամենաշատ դիմումները ստացվել են Ռումինիայից՝ 3,31, Թուրքիայից՝ 3,25, Բոսնիա և Հերցեգովինայից՝ 2,47, Չեռնոգորիայից՝ 2,22 և Մոլդովայից՝ 2,13: Հայաստանի պարագայում նույն հարաբերակցությամբ ստացվում է 1,19 դիմում 10.000/1 բնակչության հաշվարկով:
Գործունեության սկզբից՝ 1959-ից մինչև 2017 թվականը Եվրոպական դատարանը հրապարակել է 20.637 վճիռ, որոնցից 84 տոկոսով ճանաչվել է Կոնվենցիայի առնվազն մեկ դրույթի խախտում:
Եվրոպական դատարանի պատմության մեջ առավել շատ մարդու իրավունքներից խախտվել է արդար դատաքննության իրավունքը՝ 5668 վճիռ:
2020թ․ դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ վարչական դատարանը (նախագահությամբ դատավոր Ս․ Հովակիմյանի)
2019թ. հունիսի 20-ին կայացված որոշմամբ ՀՀ վարչական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր
«Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» հասարակական իրավապաշտպան կազմակերպությունը հայտարարում է մշտադիտարկողի

12 Complaint Applications against Armenia: The European Court of Human Rights Publishes the Statistics of the Previous Year
The European Court of Human Rights made 12 decisions in regard to Armenia during 2017, 11 of which were recognized as violation of one provision of the European Convention of Human Rights and Fundamental Freedoms.
In general, at the moment there are 1.819 complaint application at the ECHR submitted by Armenia, which is the 3.2 % of the whole applications at the Court. Thus, Armenian is among the top states waiting for the discussion of the complaint-applications. 140 complaint-applications have already been communicated.
Today, the ECHR published the activity results for 2017. During the annual press conference of the Court, Guido Raimondi, the President of the ECHR summarized the year of the Court for 2017 and presented statistical data. Accordingly, 356 new complaint applications were submitted to European Court of Human Rights in Strasbourg, which is by 50% less than 753 complaint applications submitted during 2016.
During 2017 the ECHR received on the whole 58.951 complaint applications, which is by 123 % more compared with 2016. Decisions, in regard to 15.595 applications, were made and in regard to the 70.356 applications proceedings were not instituted.
During the previous year, the ECHR made decisions in regard to 1068 cases. At least violation of one article of the Convention was recognized by 85 %.
The right to fair trail and freedom, right to security were mostly violated and in regard to which 414 verdicts were made by the European Court of Human Rights.