ՄԱԿ-ի առողջության իրավունքի հարցերով հատուկ զեկուցողի այցը Հայաստան
2017 թ.-ի սեպտեմբերի 25-ից հոկտեմբերի 5-ը աշխատանքային այցով Հայաստանում է եղել ՄԱԿ-ի առողջության իրավունքի հարցերով հատուկ զեկուցող Դայնիուս Պուրասը:
Այցելության նպատակն է եղել պարզելու, թե Հայաստանի Հանրապետությունը ինչ աշխատանքներ է տարել՝ երաշխավորելու մարդկանց առողջության իրավունքի պաշտպանությունը, այդ թվում` թե ինչ միջոցներ են ձեռնարկվել մինչ օրս, ինչ ձեռքբերումներ կան, և ինչ չհաղթահարված մարտահրավերներ են մնում:
Այցի ավարտին Դայնիուս Պուրասը ներկայացրել է նախնական դիտարկումներ ՀՀ առողջապահական համակարգի վերաբերյալ հայտարարության տեսքով:  Մասնավորապես՝ նա անդրադարձել է կադրային ոլորտի հետ կապված լուրջ մարտահրավերներին բուժաշխատողների ցածր մոտիվացիային, աշխատավարձերի ցածր լինելուն, թույլ մասնագիտական ասոցացիաներին, առողջապահության ոլորտին հատկացվող պետական ծախսերի ցածր մակարդակին, քաղաքացիների կողմից սեփական գրպանից վճարումների ծավալի բարձր լինելուն, խնամքի մատչելիության և հասանելիության ոլորտում առկա խնդիրներին:
Իր դիտարկումների մեջ Դայնիուս Պուրասը անդրադարձ է կատարել հոգեկան առողջության և հոգեհասարակական և մտավոր հաշմանդամություն ունեցող անձանց: Դայնիուս Պուրասը նկատել է որ Հայաստանը լավ հնարավորություններ ունի՝ զարգացնելու հոգեկան առողջության այնպիսի համակարգ, որը հիմնված է մարդու իրավունքների և հանրային առողջապահության ժամանակակից սկզբունքների և չափորոշիչների վրա։ Նա նշել է, որ անհրաժեշտ է ներդնել հոգեկան առողջության ժամանակակից մոտեցման տարրեր և նպաստել հոգեկան առողջության ամրապնդմանը դպրոցներում և կրթական միջավայրում:
Հատուկ զեկուցողը ներկայացրել է նաև ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի ուղղությամբ տարվող աշխատանքները, գովելի համարելով, որ Հայաստանը դարձել է աշխարհի այն չորս երկրներից մեկը, որտեղ վերացվել է ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի փոխանցումը մորից երեխային։
Նա դիտարկումներ է ներկայացրել  տուբերկուլոզով ապրող անձանց բժշկական հետազոտությունների և բուժման տրամադրման հասանելիության վերաբերյալ, ինչպես նաև թմրադեղերի վերաբերյալ քաղաքականության, վերհսկվող դեղերի հասանելիության վերաբերյալ:
Դայնիուս Պուրասը արձանագրել է, որ առողջապահության համակարգի բարելավման նպատակով դեռևս պետք է իրականացվեն օրենսդրական և գործնական բարեփոխումներ՝ ապահովելու համար միջազգային իրավունքի ներքո մարդու իրավունքների խթանումը և առողջության պաշտպանության ուղղությամբ ստանձնած պարտավորությունների իրականացումը։
Հիշեցնենք, որ այցի ընթացքում Դայնիուս Պուրասը հանդիպումներ է ունեցել ՀՀ Կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների, Ազգային Ժողովի պատգամավորների, մարդու իրավունքների պաշտպանի, դատական համակարգի ներկայացուցիչների, առողջապահության ոլորտի պաշտոնյաների և աշխատակիցների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների, դիվանագետների և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ։
Դայնիուս Պուրասիհետ հանդիպմանը մասնակցել է նաև «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ իրավական հարցերով փորձագետ Արաքս Մելքոնյանը, ով հատուկ զեկուցողին ներկայացրել է կազմակերպության գործունեության շրջանակներում բացահայտված առողջության իրավունքի իրացման հետ կապված մի շարք խնդիրներ, հատկապես հոգեկան առողջության և հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության ոլորտում:
Դայնիուս Պուրասն այցելել է առողջապահական մի շարք հաստատություններ, ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման ազգային կենտրոն, Նարկոլոգիական կենտրոն, Տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն, քրեակատարողական հիմնարկներ, մի շարք դպրոցներ, այդ թվում և ներառական ուսումնական հաստատություններ:
Այցի շրջանակներում ՀՀ-ում առողջության իրավունքի իրացման վիճակի վերաբերյալ պատրաստված համապարփակ զեկույցը կներկայացվի ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների խորհրդի նիստին 2018 թ. հունիսին։
Նյութը պատրրաստվել է Միավորված ազգերի կազմակերպության կայքէջում ներկայացված տեղեկատվության հիման վրա:
Միավորված ազգերի կազմակերպության կողմից ներկայացված մամլո հաղորդագրությանը կարող եք ծանոթանալ այստեղ՝  http://un.am/hy/news/640

The visit of the un United Nations special rapporteur on the right to health to Armenia
Dainius Puras, The UN Special Rapporteur on the Right to health had a working visit to Armenia within the period of September 25 to October 5 of 2017.
The visit was aimed at the detection of what measures were taken by the Republic of Armenia to ensure the right to health, including also the achievements and challenges in this regard.
At the end of the visit, Dainius Puras presented his initial observations on the healthcare system of Armenia. Ha particularly mentioned the serious challenges regarding the HR, the low motivation of the healthcare workers, low salaries, low professional associations, the low level of state budget allocated for healthcare sector, the high level of pocket payments, the current problems regarding the accessibility and availability of care sector.
During his speech, Dainius Puras touched upon the people with mental health and disability problems. As noticed by Puras, Armenia is enabled to develop such a mental health system, which will be based on modern principals and criteria of human rights and public healthcare. As mentioned by the latter, criteria of modern approach on mental healthcare should be established, which will contribute to the improvement of mental healthcare in schools and educational environment.
The Special Rapporteur also presented the works directed towards the fight against, appraising the fact that Armenia is among the four countries, where mother-to-child transmission of HIV/AIDS was eliminated.
He provided observations on the access to medical research and treatment for people with tuberculosis, as well as on drug policy and the accessibility of controlled medicine.
Dainius Puras stated that, legislative and practical reforms should be implemented to improve the healthcare system to ensure the human rights promotion under the international law, as well as the implementation of the commitments undertaken at the healthcare protection. It should be mentioned that within the visit, Dainius Puras had meetings with the RA Government officials, National Assembly Deputies, Human Rights Defender, representatives of judiciary, officials and employees of healthcare system, as well as with the international organization, civil society organization representatives, and diplomats.
Araks Melkonyan, legal expert of the “Protection of Right without Borders” NGO also participated in the meeting with Puras and presented a number of problems regarding the exercise of the right to healthcare, particularly in the sphere of the protection of the rights of the people with mental health problems, detected within the activities of the Organization.
Dainius Puras visited a number of healthcare institutions, National Center for AIDS prevention, Drug Center, National Tuberculosis Center, penitentiary institutions, a number of schools, including also inclusive educational institutions.
Within the visit, the comprehensive report elaborated on the state of health law in Armenia will be presented at the UN Human Rights Council session to be held in June of 2018